Do Thajska a bez hotovosti? Ano, i díky Číňanům

Thajsko se vydalo na cestu k bezhotovostní ekonomice. Jako součást snahy o vytvoření bezhotovostní společnosti přijme novou národní online platební metodu, která funguje na principu skenování QR kódu. Tato metoda je známá především uživatelům sociálních médií. Informoval o tom thajský portál The Nation.

The Bank of Thailand schválila plán pěti komerčních bank ohledně představení nové platební služby. Mezi těmito bankami jsou Kasikornbank, Siam Commercial Bank, Bangkok Bank, Krungthai Bank a Government Savings Bank. Zavedení metody by mělo snížit závislost na hotovostních transakcích, neboť čím dál více podniků je připraveno přijímat tuto formu online platby.

Během nedávného experimentu, ve kterém se testovalo využití platby pomocí QR kódu na Chatuchak nedělním trhu v Bangkoku, bylo zjištěno, že více než 1 000 malých prodejců zboží a poskytovatelů služeb (včetně motocyklových taxi služeb) přijalo platbu od zákazníka s použitím mobilního telefonu a QR kódu.

Tato metoda je velmi praktická a nepřináší žádné další transakční poplatky jak pro prodejce, tak i pro kupujícího. Její popularita například z Číny udělala zemi, ve které dnes k placení většiny zboží a služeb nepotřebujete žádnou hotovost. Země rudého draka je tak v současnosti světovým lídrem v platbách za pomoci QR kódů, což výrazně narušilo tradiční platební služby, jako jsou debetní a kreditní karty. A právě obrovské množství čínských turistů (téměř 10 milionů ročně) přijíždějících do Thajska bylo také podnětem pro rychlou adaptaci této platební metody mezi thajskými obchody se smíšeným zbožím a maloobchodními prodejnami.

Již dříve spustila thajská vláda online platební službu PromptPay, která je určena pro domácí použití. Díky ní je možné mezi bankovními účty zadarmo posílat malé obnosy peněz. Očekává se, že popularita PromptPay nadále poroste, a to také díky přidání metody QR kódů.

K usnadnění samotné adaptace nové platformy podnikla centrální banka kroky k podpoře jediného standardu thajského QR kódu v souladu s mezinárodním systémem pro mobilní aplikace. V praxi si spotřebitelé po stažení aplikace, která nabízí danou službu v souladu s jejich bankovním účtem, mohou přeměnit své smartphony nebo jiné kompatibilní zařízení na elektronické peněženky. S aplikací pak snadno naskenují prodejcův QR kód a jednoduše tak zaplatí za zboží. Peníze jsou poté automaticky zaslány z bankovního účtu kupujícího na účet prodejce na základě dohody mezi bankami.

Centrální banka dále uvedla, že v budoucí fázi ještě rozšíří platformu elektronických plateb, aby pokryla držitele platebních karet a byla tak univerzálnější. Celkově je tato platforma zásadním elementem pro vznikající thajskou digitální ekonomiku a společnost, ve které je životní styl spotřebitelů čím dál více navázán na mobilní telefony a jiná chytrá zařízení. Navíc pro thajskou vládu je jakákoli forma elektronické platby výhodná, neboť při ní vzniká elektronický záznam transakce, který zefektivňuje výběr daní.

Pro prodejce je to také výhodnější, jelikož s touto platbou nejsou spojeny žádné transakční náklady, a to proto, že banky mají v této fázi zájem poskytovat službu zadarmo. Některé z nich dokonce nabízejí dodatečné pobídky pro začínající uživatele bez podmínek vyžadujících minimální platbu za transakci.

Tato služba pomůže bankám zůstat nablízku jak ke svým zákazníkům, tak i k firmám. Díky tomu budou bankovní domy moci různým způsobem využít i obrovské množství dat vygenerované prodejci a spotřebiteli.

Newsletter