Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Dohoda OPEC v ohrožení. Jak zamíchá Irák kartami ropného trhu?

Saudská Arábie a Rusko oznámily, že chtějí prodloužit smlouvu o limitované produkci ropy až do března 2018. Pokračující dohodou chtějí omezovat denní dodávku o 1,8 milionu barelů. Ve hře jsou ale další hráči, kteří mají potenciál obou gigantům tuto dohodu překazit.

To, že jsou Rusko a Saudská Arábie největšími ropnými mocnostmi totiž ještě neznamená, že si mohou v rámci OPEC diktovat podmínky bez souhlasu ostatních. Komoditní analytička Helima Croft z RBC Capiral Markets pro server CNBC uvedla, že potenciálním černým Petrem v rámci prodloužení dohody by mohl být Irák.

Ten byl v listopadu minulého roku z počátku i proti původní dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu. Argumentoval tím, že potřebuje příjmy z prodeje ropy, aby mohl bojovat proti Islámského státu.

(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Ceny ropy Brent i WTI se v pondělí vyšplhaly o dvě procenta poté, co na veřejnost proniklo ono oznámení dohody mezi dvěma nejdůležitějšími aktéry na ropném trhu, dnes už roste opět o bezmála procento. Proč se však ceny zvýšily nejprve „pouze“ o dvě procenta, vysvětlila Croftová tím, že očekávání o prodloužení smlouvy už bylo z části promítnuto v ceně komodity.

„Myslím si, že lidé čekají na to, co se stane na plánované schůzce organizace, která se bude konat 25. května. Mohou se totiž ozvat země jako Irák, které řeknou – chceme produkovat více, můžeme jednat o dohodě do konce tohoto roku, ale nepodepíšeme se pod rok 2018‘,“ uvedla analytička.

Šéf Goldman Sachs: Normální stav? Možná žijeme v bublině

Podle dubnových dat Irák stále nesnížil produkci na hodnotu, se kterou v listopadu souhlasil. Novou dohodu musí podpořit dalších 12 členů OPEC a dalších deset exportérů musí následně vyjádřit souhlas se zavedením změny. Podle Reuters však už jeden ze států dohody, Kazachstán, uvedl, že nemůže dále zachovat sníženou produkci na současné úrovni.

Podle ředitele energetické sekce Nasdaq Corporate Solutions Tamara Essnera by mohlo právě dlouhé devítiměsíční prodloužení odradit některé méně podporující státy dohody od souhlasu.

Pět nejhorších investic, které jste mohli udělat od roku 2009

Kam míří Venezuela? Ropná krize a občanská válka

Newsletter