Dokáže si Netflix udržet prvenství na trhu streamingu?

Zdroj: Depositphotos

Netflix je s více než 200 miliony předplatiteli momentálně největším hráčem na poli on-demand seriálů a filmů. Pro mnohé se stal synonymem pro celou myšlenku sledování pořadů online. A není se čemu divit, přeci jen to byl on, kdo s nápadem v roce 2007 přišel. Od té doby se však mnoho změnilo a Netflix už ani zdaleka není tím osamělým monopolem, kterým býval. Urvat si svou část streamovacího trhu se v dnešní době snaží každý, kdo má k dispozici alespoň nějaké pořady. Podaří se Netflixu zachovat si své výsadní postavení, nebo se ztratí v davu streamovacích platforem?

Na trh streamovacích služeb se často kouká tak, že Netflix je a vždy bude platforma číslo jedna a ostatní jako Disney nebo HBO se perou pouze o druhé místo. A není těžké najít pro to argumenty – je na trhu zdaleka nejdéle, má nejvíce předplatitelů a fráze „Netflix and chill“ je známá po celém světě. Přesto je zde však několik méně očividných faktorů, kvůli kterým by Netflix ve finále mohl skončit jako ten žadonící o druhé místo.

S postupným odchodem od běžných televizí totiž diváci budou shánět službu, která by jim dokázala poskytnout veškeré formy zábavy, na které byli zvyklí. Kromě filmů a seriálů tak budou hledat sportovní přenosy a zprávy. A Netflix je jednou z mála společností, která nenabízí žádné balíčky nebo podpůrné služby, které by tento druh pořadů zákazníkům dokázaly zprostředkovat.

Nejen to, balíčky konkurence dokonce často vyjdou na menší částku, než jakou si Netflix účtuje pouze za filmy a seriály. Disney například své služby Disney+, Hulu (kde lze mimo jiné sledovat i živé zprávy) a ESPN+ (platformu zaměřenou na sport) nabízí za 13 dolarů měsíčně, zatímco standardní předplatné Netflixu vyjde na 14 dolarů. Ve světě bez televize by se tak nabídka Disney jevila jako striktně lepší. Ovšem je nutné podotknout možnost toho, že Disney současně drží ceny pod běžnou úrovní za účelem rychlého zisku předplatitelů.

Pozice Netflixu se však zdá křehká i na základě tvrdých dat, dle kterých jeho tržní podíl během roku 2020 klesl skoro o třetinu, a to z 29 % na 20 %. Ampere Analysis dokonce ve své zprávě uvedlo, že dle jejich očekávání Disney předežene Netflix v počtu předplatitelů do roku 2024.

Ukazuje se tak, že budoucnost Netflixu na streamovacím trhu není zdaleka tak jistá, jak se na první pohled zdá. Pokud bude pokračovat se svou současnou strategií, může dost možná skončit jako luxusní platforma soustředící se na kvalitními seriály, která si však kvůli svému úzkému zaměření nedokáže udržet tolik předplatitelů, jako jiné společnosti schopné plně vynahradit televizi.

Newsletter