Dolar by se měl udržet pod 1,3700 EURUSD, evropská ekonomika stále slabá

Koruna otevírá znovu beze změny na hladině 27,47 Kč za euro, k americkému dolaru vlivem pohybu na eurodolarovém trhu oslabuje k hranici 20,10 Kč za dolar. Americká měna dnes dopoledne koriguje noční posilování pod 1,3660 a aktuálně se na devizovém trhu obchoduje za 1,3671 EURUSD. Včera večer před zveřejněním posledního zápisu z jednání Fedu ale dolar posílil až na 3,5měsíční maxima 1,3635. Také vůči japonskému jenu americký dolar po dosažení 3,5měsíčního minima postupně posiloval až na aktuálních 101,53 USDJPY.

Dokument Fedu zveřejněný včera ve 20:00 hodin našeho času potvrdil, že se měnová stimulace v USA bude dál omezovat. Výbor FOMC Fedu na dubnovém zasedání rozhodl, že omezí nákupy dluhopisů, které mají stimulovat ekonomický růst, o dalších deset miliard dolarů na zhruba 45 miliard dolarů měsíčně. Snížil je už počtvrté za sebou z původních 85 miliard dolarů měsíčně. Potvrzení omezování měnové stimulace spolu s dostatečnou důvěrou v pokračování ekonomického oživování v USA působí na dolar pozitivně.

Zato Evropská centrální banka se pravděpodobně chystá měnovou politiku naopak ještě uvolnit. Člen bankovní rady ECB Jens Weidman ale v článku zveřejněném v Süddeutsche Zeitung píše, že není vůbec jisté, že centrální banka na svém nejbližším jednání v červnu úrokové sazby sníží. Podle průzkumu agentury Reuters přitom většina analytiků s redukcí sazeb ECB počítá, protože evropská ekonomika oživuje jen zvolna. Ještě v pondělí řekl další člen výkonného výboru ECB Yves Mersch, že pravděpodobnost, že ECB na příštím jednání v červnu oznámí nové kroky na podporu růstu inflace, výrazně vzrostla.

Pro devizové trhy jsou důležité dnešní indexy nákupních manažerů v Evropě. Kompozitní PMI index aktivity v průmyslu pro eurozónu za květen, zveřejněný dnes v 10:00 hodin, poklesl na 53,9 bodů z 54,0 v dubnu. Už ráno byly zveřejněny indexy PMI pro Německo a Francii. Německý kompozitní PMI pro květen stagnuje dle předběžných údajů na úrovni 56,1 bodů (odhady 56 bodů), francouzský však poklesl pod hladinu 50 bodů (konkrétně na 49,3 bodů po 50,6 b. v dubnu) oddělující expanzi od kontrakce. Na eurodolarovém trhu však není patrná žádná výrazná reakce na zveřejněné indexy PMI.

Odpoledne budou zveřejněny týdenní statistický údaj z amerického trhu práce – počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (14:30 hodin) a prodeje domů (16:00). Americký dolar by se měl udržet pod hladinou 1,3700 EURUSD.

Newsletter