Dolar jede. Yellenová varovala před zdržováním vyšších sazeb

Dolar vůči euru sílí o více jak 0,2 %, aby tak krátce atakoval třítýdenní maxima. Zpevnění až k 1,056 EURUSD má na „svědomí“ šéfka Fedu Janet Yellenová, která právě vystupuje před bankovní komisí amerického Kongresu. Co bankéřka senátorům sdělila?

Podle slov Yellenové bude centrální banka muset zvýšit své úrokové sazby na jednom z nadcházejících zasedání. Podle ní by odkládání tzv. úrokové normalizace bylo „nerozumné“, protože později by vznikla potřeba mnohem rychlejšího navyšování. A právě to by ve výsledku mohlo vyústit v recesi americké ekonomiky.

Každopádně, vyšší úroky jsou nutností, a to především vzhledem k dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace.

Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

„Na nadcházejících zasedáních měnový výbor vyhodnotí, zda se zaměstnanost a inflace nadále vyvíjejí podle našich očekávání. Pokud ano, pak bude zřejmě vhodné dále upravit výši úrokových sazeb,“ řekla Yellenová před Kongresem. Neuvedla však, kolikrát letos takový krok předpokládá, stejně tak ani nenaznačila, zda k prvnímu letošnímu zpřísnění měnové politiky dojde na březnovém, nebo až na červnovém zasedání.

Aktuální odhady agentury Bloomberg ohledně dalšího zvýšení amerických úrokových sazeb vidí pravděpodobnost březnového „hiku“ na 34 %. V květnu je to samé číslo razantně vyšší, a to 53 %, v červnu pak na 73,5 %. Oficiální predikce Fed pracuje s celkem třemi koly navyšování úroků během 2017.

Amerika frčí. Tvorba nových pracovních míst pokořila 220 tisíc

„V současnosti je těžké odhadnout, kam bude fiskální politika směřovat,“ uvedla dále Yellenová. „Není sice mým záměrem podporovat určitá daňová či jiná opatření, ale chtěla bych zdůraznit, že je třeba aplikovat takové kroky, které budou prospěšné v dlouhodobém horizontu a zvýší tak blahobyt a produktivitu Američanů,“ dodala.

V neposlední řadě pak přišla řeč i na otázku výše bilance Fedu, která dosahuje (především díky dřívějšímu programu QE) 4,5 bilionu dolarů. Podle guvernérky bude potřeba toto číslo snížit, ovšem raději by se vyhnula využívání rozvahy (nepřímo řečeno dluhopisů, které mají na zmiňovaném 4,5 bilionu lví podíl) jakožto nástroje měnové politiky.

Co se týče setrvání v úřadu, tak Yellenová odpověděla, že jejím úmyslem je zůstat v křesle předsedkyně rady až do konce jejího funkčního období.

Newsletter