Dolar koriguje pád, šéfka MMF vyzývá ke kvantitativnímu uvolnění v Evropě

Kurz české měny otevírá dnes opět stabilně na 27,45 Kč za euro, k dolaru dále mírně posiluje na 20,15 Kč za dolar. Americká měna se dostala pod prodejní tlak po středečním rozhodnutí Fedu, včera večer se sice ještě dotkl kurz hladiny 1,3600, ale v průběhu asijské seance měna ztrácela až na 1,3633 EURUSD. Na začátku evropského obchodního dne se dolar obchoduje na 1,3610 EURUSD.

Trhy se nacházejí v prostředí, kdy hlavní centrální banky deklarují uvolněnější měnovou politiku, i když každá v jiné fázi cyklu. Zatímco evropská ECB pravděpodobně teprve přistoupí ke kvantitativnímu uvolňování, americký Fed nákupy dluhopisů ukončuje, ale úroky v brzké době asi zvyšovat nebude. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová doufá, že ECB přistoupí ke kvantitativnímu uvolňování, pokud inflace v eurozóně zůstane nízko. Takové komentáře mají potenciál oslabit euro.

ECB by měla zvážit QE, zůstane-li inflace nízko, radí šéfka MMF

Prostředí s nízkými úroky tak nahrává růstu rizikovějších aktiv, jako jsou akcie. Index S&P500 včera posílil o 0,13 % na nová historická maxima, evropské akcie dnes otevírají smíšeně, britský FTSE100 roste o 0,22 %, DAX +0,02 %, CAC40 -0,08 %. Cena zlata šplhá vzhůru na 1311 USD za barel.

Eurodolarový trh dnes bude bez impulsů, ve Spojených státech nebudou zveřejněna žádná makroekonomická data, evropská spotřebitelská důvěra a běžný účet platební bilance eurozóny nebude mít na kurz žádný vliv. Očekáváme, že kurz zůstane v pásmu 1,3578 až 1,3638 EURUSD.

Newsletter