Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Dolar opět pod výprodejním tlakem

Klíčové body

  • Dolar globálně oslabil, na vině pokles indexu ISM služeb.
  • Australská centrální banka zvýšila sazby, očekávána byla stabilita.
  • V ČR rostly mzdy. Nejvíce v IT, finančnictví a administrativní práci.
Zdroj: Depositphotos

Dolar je opět pod výprodejním tlakem. Vše začalo páteční zprávou o nárůstu míry nezaměstnanosti a pokračovalo včerejším nad očekávání nižším indexem ISM sektoru služeb. Výsledkem je plošné oslabení americké měny. To bylo dnes ráno navíc umocněno u procyklických měn, a to zvýšením sazeb australské centrální banky. Koruna se obchoduje silnější poblíž 23,50 za euro. 

V české ekonomice byl včera zveřejněn vývoj mezd. Růst průměrné mzdy dosáhl v 1. čtvrtletí 8,6 %, ČNB přitom očekávala 9,1 %. Pomalejší růst nominálních mezd by mohl „potěšit“ české centrální bankéře, kteří právě růst mezd vnímali jako jedno z nejsilnějších proinflačních rizik. Nejrychleji rostly mzdy v odvětví výroby elektřiny a nejpomaleji ve vzdělávání. Průměrná mzda činila za první čtvrtletí 41 265 Kč a za celý loňský rok 40 317 KČ. Nejvíce si polepšili v IT, finančnictví a administrativě. Tento rok je očekáván růst mezd okolo 9 %, z důvodu nadále vysoké inflace zůstanou reálné mzdy v záporu. Předpokládáme, že nejnovější čísla budou základem pro stabilitu sazeb na červnovém zasedání ČNB.

Americký index ISM sektoru služeb vykázal za květen pokles z 51,9 na 50,3 při predikci růstu na více než 52 bodů. Klesly všechny tři klíčové dílčí indexy, tj. nové objednávky, zaměstnanost i ceny. U zaměstnanosti jsme se dokonce dostali pod 50 bodů, tedy do oblasti kontrakce. Sektor služeb zůstával dlouhou dobu velmi odolný vůči výraznějšímu zpomalení ekonomické aktivity. Očekáváme, že se však v dalších měsících dostane stejně jako u průmyslu do kontrakce. S ohledem na nejistotu kolem sazeb Fedu trh včerejší výsledek považuje za důvod k červnové úrokové stabilitě.

Australská centrální banka dnes zvýšila sazby o 25 bodů z 3,85 % na 4,1 %, trh přitom čekal jejich stabilitu. Dle vyjádření banky již inflace dosáhla vrcholu, zůstává však vysoká. Stejně tak podmínky na trhu práce byly částečně uvolněny, nadále jsou ale napjaté. Celkově poslední data naznačují trvající proinflační rizika. Dle RBA je tak možné, že bude potřeba další měnověpolitické utažení. Vše bude záležet na vývoji inflace a ekonomiky.

Polská centrální banka by měla dnes rozhodnout o stabilitě sazeb na 6,75 %. Český průmysl pak meziměsíčně klesl, stejně tak i obchodní bilance, která si však udržela nad tržní očekávání větší přebytek. Ani jedno z toho nemělo na kurz koruny výraznější vliv. Z dalších dat nás pak čeká evropský maloobchod.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0716 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0637 do 1,0762 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,95 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,51 ž 23,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,86 do 22,22 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter