Dolar oslabil vlivem poklesu sazeb. Na obrat trendu nesázíme

Klíčové body

  • Ekonomický výhled OECD očekává růst světového HDP o 5,6 % v roce 2021.
  • V posledním čtvrtletí roku 2020 vykázala ekonomika EU horší než očekávané výsledky.
  • Dolar vlivem konsolidace výnosů amerických dluhopisů globálně oslabil. Profitovala koruna.
Zdroj: Depositphotos

Světová ekonomika by měla dle OECD v roce 2021 meziročně růst o 5,6 %. Oproti prosincovému výhledu se jedná o výrazné zlepšení o 1,4 procentního bodu. HDP v eurozóně i v celé EU v posledním čtvrtletí roku 2020 po zpřesnění výsledků dosahuje horších než očekávaných výsledků. Euro, které čeká na čtvrteční zasedání ECB, posílilo proti dolaru. Důvodem byl pokles amerických reálných sazeb způsobující globální oslabení dolaru. Z toho profitovala i koruna. Ta čeká na dnešní zveřejnění únorové inflace. Citelnější zrychlení inflace nad konsensus trhu a prognózu ČNB by vedlo k dalšímu posilování koruny.

Dle nejnovějšího ekonomického výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vzroste globální ekonomika v letošním roce o 5,6 %, což je o 1,4 procentního bodu více ve srovnání s prosincovým vydáním. Březnový výhled očekává růst HDP v eurozóně o 3,9 %. V Německu pouze o 3 %, ale ve Francii o 5,9 %. V USA je očekávaný růst HDP v roce 2021 o 6,5 %. Rekordmanem srovnání je Indie, kde je očekávaný růst dokonce 12,6 %.

Globální produkce se má dle výhledu v roce 2021 vrátit na úroveň před začátkem pandemie. Zlepšení výhledu prospěl posun v oblasti očkování, sliby ohledně navýšení fiskální podpory v hospodářsky důležitých regionech a rychlejší než očekávaná míra adaptace podniků na lockdowny zatížené prostředí. Obnovu světové ekonomiky však stále může zpomalit pomalejší proces vakcinace a šíření nových mutací viru COVID-19. Po roce 2020, kdy se světová ekonomika propadla o 3,4 %, by se rok 2021 měl nést v duchu hospodářského růstu.

K vývoji ekonomiky v EU v roce 2020 nabídl Eurostat zpřesněné údaje. V posledním čtvrtletí roku 2020 se HDP eurozóny mezičtvrtletně propadlo o 0,7 %, což je 0,1 procentního bodu hlouběji, než bylo očekáváno. V rámci celé EU činil propad 0,5 % oproti očekávanému propadu o 0,4 %. Propady v mezičtvrtletním srovnání jsou způsobeny velice silným třetím kvartálem jak v eurozóně, tak v celé EU. Pozitivní zprávou je nárůst zaměstnanosti v posledním kvartále o 0,4 procentního bodu v EU a o 0,3 procentního bodu v rámci eurozóny. Data ohledně zaměstnanosti a nezaměstnanosti je však stále nutné brát s jistou rezervou, jelikož výsledky šetření pozitivně ovlivňují balíčky na podporu zaměstnanosti, programy typu kurzarbeit a další opatření sloužící k ochraně zaměstnance. Už nyní lze sledovat vývoj na trhu práce v EU, kde došlo k mezičtvrtletnímu růstu zaměstnanosti a současně došlo k poklesu odpracovaných hodin o 1,4 %.

Dle předběžných údajů ČSÚ skončila v lednu bilance zahraničního obchodu v běžných cenách v přebytku 24,6 miliardy Kč. Oproti lednovému výsledku loňského roku, kdy na území ČR neplatila žádná omezení proti šíření viru COVID-19, je přebytek vyšší o 7,3 miliardy Kč. Vysokého přebytku zahraničního obchodu bylo dosaženo i přes meziroční pokles vývozu o 0,6 % na 303,1 miliardy Kč. Dovoz totiž klesl podstatně více, a to o 3,2 % na 278,5 miliardy Kč. Ve srovnání s Německem lze tyto hodnoty označit za pozitivní. Německý export v lednu meziročně oslabil o 8 % a import klesl o 9,8 %. Podobně jako v České republice zaznamenalo Německo vyšší přebytek zahraničního obchodu než stejný měsíc loňského roku. Nejedná se však o důvod k oslavě. V oblasti zahraničního obchodu musí obě zmíněné země posílit, aby dosáhly výše zmíněného predikovaného růstu v roce 2021.

Dolar od čtvrtka zpevňoval proti hlavním měnovým párům vlivem pozitivní reakce na vystoupení předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella. Dolar podpořil také růst reálných a nominálních tržních sazeb, lepší než očekávaná kondice amerického trhu práce a podle nás částečně již zaceněné schválení Bidenova fiskálního stimulu Senátem. Během úterý začaly výnosy konsolidovat a v kombinaci s poklesem reálných sazeb začal dolar globálně oslabovat. Dnes ráno je však vidět, že americká měna umazává část včerejších ztrát. Včerejší posun bychom tak určitě nepovažovali za základ nového trendu dolarového oslabování, zejména pokud víme, že prostor pro nárůst amerických tržních sazeb zůstává stále otevřený.

Euro na začátku roku 2021 posilovalo proti dolaru a dostalo se blízko linii 1,2300 dolaru za euro. Pomalejší průběh ekonomické obnovy v eurozóně než v USA vyvíjí na euro od konce února tlak, kdy euro proti dolaru oslabilo pod hranici 1,1900 dolarů za euro. Tento trend euro v úterý prolomilo díky globálnímu oslabování dolaru. Pro společnou měnu bude zásadní čtvrteční zasedání ECB. Jedním z témat zasedání bude růst výnosů dluhopisů v eurozóně, který je podle nás z velké části tažený rostoucím výnosem amerických instrumentů. V případě, že zástupci ECB vyjádří obavy z rostoucích výnosů, lze očekávat tlaky na oslabení eura.

Z globálně oslabujícího dolaru automaticky profitují ostatní měny. To platí zejména pro měny rozvíjejících zemí, kam patří česká koruna, která v úterý zpevnila proti euru i dolaru. Během dneška bude zveřejněna hodnota inflace za únor. Predikce ČNB pracuje s meziroční inflací v únoru na úrovni 1,7 %, konsensus trhu je nastavena na 2,2 %. Případné zrychlení tempa růstu cen nad tato očekávání by mohlo být vnímáno jako další důvod, proč by ČNB měla ještě letos sáhnout ke zvýšení úrokových sazeb, což by vedlo ke zpevnění koruny. Více se střednědobému výhledu věnuje kolega zde.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1876 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1844 do 1,1944 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,17 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,14 až 26,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,93 až 22,24 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter