Dolar posiluje v očekávání dobrých dat z trhu práce

Dolar dnes mírně posiluje proti japonskému jenu poté, co v předchozích dvou dnech klesl z 110,081 až k hodnotě 107,952 jenů za dolar. Momentální pokles jenu je vyvolán z velké části slovy prezidenta japonské centrální banky, že slabý jen je celkově pozitivní pro ekonomiku. Mimo to, investoři vyčkávají na zveřejnění dnešních dat z amerického trhu práce, která by případně mohla způsobit další růst dolaru.

„Skutečnost, že dolaru se vůči japonskému jenu podařilo udržet nad úrovní 108 jenů za dolar, je pozitivní zprávou pro budoucí vývoj dolaru. S velkou pravděpodobností jsme svědky dlouhodobějšího růstového trendu dolaru, takže otevírání pozic při poklesech může být jednou z využívaných strategií,“ řekl Bart Wakabayashi, ředitel devizové firmy State Street. 

Momentálně je pozice dolaru vůči jenu slabší o 0,3 procent, než tomu bylo na konci předchozího týdne. 

Euro po včerejším růstu, kdy vyšplhalo až na hranici 1,27 dolarů za euro, dnes opět klesá momentálně na 1,26411 dolarů. Včerejší růst eura započal poté, co slova prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho vyzněla méně holubičí, než se obecně očekávalo.  

ECB začne nakupovat v polovině října, nejméně na dva roky

„Růst eura nepůsobil přesvědčivě, přestože Draghiho slova vyzněla více jestřábí, než se čekalo. Fundament se však nemění, ECB je nucena k započetí kvantitativního uvolňování a na druhé straně Fed podle všeho chystá zvýšení sazeb, pokud to podmínky dovolí,“ řekl Junichi Ishikawa, tržní stratég IG Securities. 

Česká koruna vůči dolaru konsoliduje blízko svých 4letých minim na 21,7196 korun za dolar. Vůči euru pokračuje v nejasném pohybu na 27,4543 korun za euro.

Newsletter