Dolar zasáhl komodity. Americké akcie v kratším týdnu ztratily

Americké akcie zakončily dnešní obchodování bez výraznějších změn, za celý týden ale klesly. Náladu na trzích dnes ovlivnil zpevňující dolar, který dolehl na firmy spojené s komoditami. Na Velký pátek budou finanční trhy ve Spojených státech zavřené.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,08 procenta na 17.516,28 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,03 procenta na 2036 bodů, naopak index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,1 procenta na 4773,51 bodu.

Za celý týden klesl Dow Jonesův index o 0,5 procenta, index S&P 500 ztratil 0,7 procenta a Nasdaq odepsal 0,5 procenta. Týdenní ztrátu trh zaznamenal poprvé od poloviny února. K nejistotě přispěly rovněž úterní teroristické útoky v Bruselu.

V úvodu dnešního obchodování akcie v USA klesaly, ztráty ale během dne stáhly. Stouply akcie telekomunikačních společností, naopak akcie bank a dalších finančních institucí klesly.

Wall Street podkopala nejnovější vyjádření činitelů americké centrální banky (Fed). Ta opět naznačila možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než s jakým se mezi investory počítá. Prezident Federální rezervní banky v St Louis James Bullard dnes prohlásil, že další zvýšení úrokových sazeb v USA „nemusí být daleko“. Již ve středu přitom řekl, že ke zvýšení sazeb by banka mohla přikročit už v dubnu.

Bullardova slova ale podpořila americký dolar, který na devizových trzích opět zpevňoval. V růstu pokračoval pátý den v řadě, což je jeho nejdelší taková šňůra za téměř rok. Čtvrteční zisky přesto postupně odevzdával. Celkově v týdnu americkou měnu podpořila slova některých činitelů Fedu ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA.

Dolarový index vůči koši šesti světových měn se během dne vyhoupl na osmidenní maximum 96,36 bodu. Zisky později zmírnil, za celý týden ale zatím přidává zhruba jedno procento.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter