Dolar zpomalil ropnou party. Přijde kocovina? Kdepak, jede se dál

Od okamžiku, kdy se OPEC dohodl na snížení produkce, oživila ropa o více než 15 %. Nejnovější oživení – díky ruskému prezidentu Putinovi, který souhlasil, že se Rusko ke zmrazení produkce přidá – dostalo ropu Brent na roční maximum. Ačkoli dohoda není ani zdaleka finální, trh posiluje na vlně pozitivního vnímání a technických signálů k nákupu.

Současné oživení má potenciál pokračovat ještě hodnou chvíli, zejména vzhledem k tomu, jak snadno získalo podporu od řady producentů. Avšak s velkým nárůstem roste i riziko, že oživení zničí samo sebe, protože s sebou nese i potenciál k otevření prostoru pro vysokonákladové producenty, především v Severní Americe.

Vyšší cena představuje dobrou zprávu pro producenty, kteří se snaží vzpamatovat ze dvouletého období nízkých cen. Avšak bude-li cena příliš vysoká, může se stát, že se obrovská nabídka bude snižovat mnohem pomaleji, ať už díky rostoucí nabídce zemí mimo OPEC, nebo díky možným vyšším cenám, které zpomalí růst poptávky.

Během jednoho týdne po dohodě OPEC zvýšily velké hedgeové fondy a finanční investoři své býčí sázky na WTI a Brent o rekordních 140 000 lotů. Díky tomu se kombinované dlouhé čisté pozice dostaly na 612 000 lotů a hrubé dlouhé pozice na nový rekord 810 000 lotů.

Zvýšená nestabilita ropy je do určité míry způsobena tím, že fondy se do nákupů vrhly příliš prudce a všechny najednou, takže na ústup se musely dát také všechny najednou. Vzhledem k tomu, že kombinovaná data pro pozice Brent a WTI jsou k dispozici až od roku 2011, za toto období jsme zaznamenali pouze 6 týdenních změn pozic o více než 100 000 lotů. Ke čtyřem z nich došlo v posledních osmi týdnech. 

Dnes trh obchodoval mnohem opatrněji, zejména kvůli dolaru, který zase jednou roste. Proti měnovému košíku dosáhl nejvyšší úrovně od 27. července. Důvody, proč tomu tak je, vysvětluje John Hardy zde

Pohyb dolaru by mohl zrušit část nadšení na ropném trhu, ale nepředpokládám, že by došlo k masivní likvidaci dlouhých pozic, pokud se WTI nedostane pod 49 dolarů nebo Brent pod 51,25 dolarů.

Zde je nejnovější video, kde mluvím o současné pozitivní náladě, ale také o tom, jaká nebezpečí se pojí s možným dalším, a silnějším, růstem.

Newsletter