Dominový efekt brexitu: Kdo by byl další?

Výsledek dnešního hlasování o brexitu by mohl způsobit dominový efekt. Právě toho se obávají analytici, ať už to bude „remain“ nebo „leave“. Jde o jedno z nejvýznamnějších hlasování v nedávné britské historii. Výsledek by mohl mít dalekosáhlé následky na světovou ekonomiku i na politickou krajinu celé Evropy. Průzkum agentury YouGov ukázal, že v případě brexitu by šest ze sedmi dotázaných zemí bylo pro odchod z unie, uvedla na svých webových stránkách CNBC.

Například 69 procent Švédů uvěřilo tomu, že v případě odchodu Británie z EU budou další státy Brity následovat. To samé si myslí 66 procent Dánů a 57 procent Norů.

„Z evropského hlediska je výsledek referenda jedna věc, ale osobně se domnívám, že pokud se podíváme na výsledek referenda ze širší perspektivy, tak se ukazuje, že euroskeptické a populistické strany jsou na celém kontinentu. Ať už Británie v EU zůstane nebo odejde, hlavní výstup je podle mě takový, že užší integrace v podstatě skončila,“ uvedl Carsten Nickel, politický analytik Teneo Intelligence.

Ředitel Centra pro federální studie na University of Kent Paolo Dardanelli podotkl, že sledované bude Dánsko a Švédsko, přičemž jejich pozice by byla oslabena. Nickel doplnil, že reakce těchto států by nebyla okamžitá, pozorně by ale sledoval Nizozemí. Tyto země by byly ve srovnání s jinými v pozici relativní síly, pokud by měly začít rozhovory o odchodu.

 

 

„Dalo by se namítnout, že rozhovory na toto téma by byly odlišné v zemích jako Dánsko, Švédsko nebo Nizozemí. Jsou to země s velmi dobře fungujícími politickými institucemi a také jejich ekonomikám se daří velmi dobře,“ podotkl Nickel. Tón rozhovorů byl již nastaven. Nickel připomněl, že lidé říkají, že už nechtějí platit za Jihoevropany, kteří nejsou schopni reformovat ekonomiku. To je podle něj problém.

Z širšího pohledu Dardanelli vidí čtyři hlavní důsledky brexitu včetně představy, že integrace je pro Evropu osud a nezvratné by bylo zničeno. Jiné následky podle něj zahrnují další přehlížení členských států unie mimo eurozónu, například Dánsko a Švédsko. Irsko, které je v eurozóně a má velmi úzké vazby na Británii, by se ocitlo v „nepříjemné situaci“. Německo by mělo ještě větší dominantní postavení“, zároveň byl ale ztratilo věrného spojence v otázkách jako ekonomické reformy, konkurenceschopnost, volný obchod a tak dále.

Výsledkem podle Dardanelliho pravděpodobně bude méně konkurenceschopná a více protekcionistická Evropská unie.

Britská média spekulují, co se stane v pátek po referendu

Newsletter