Donald Trump kope hrob exekutivním příkazům

Havajský federální soud pozastavil činnost imigračního zákazu amerického prezidenta Donalda Trump. Ten rozhodnutí ostře kritizoval. Vzápětí ale na projevu v Tennessee vykopal příkazu svou kontroverzní rétorikou hrob. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

Několik států se pokouší zastavit exekutivní příkaz co nejrychlejším soudním procesem. Svoje stanovisko už vydaly soudy v Marylandu, Washingtonu a Havaji. Poslední jmenovaný požádal o dočasný zákaz příkazu, než důkladně projedná celý případ, který měl platit ode dneška. Důvodem zamítnutí tohoto příkazu byla diskriminace na základě národnosti. Dodatečnými důvody byly omezení turismu, příchod pracovní síly a studentů z uvedených arabských zemí.

„Tohle rozhodnutí nás v očích ostatních oslabuje. My už ale nejsme slabí, věřte mi. Proti tomuto příšernému rozhodnutí budu dále bojovat,“ prohlásil Trump. Dodal, že půjde klidně i před nejvyšší soud. A slíbil, že tento případ vyhraje.

Švejkování: Trumpocalypsa & kočkování s médii

Velká kritika Trumpa se strhla poté, co na veřejném vystoupení včera několikrát opakoval, že tento exekutivní příkaz je „umírněnou verzí“ předchozího příkazu, který americké soudy zamítly. Tím v podstatě prohlásil, že návrh byl pozměněn jen v právních detailech, ale záměr příkazu zůstal úplně stejný jako v původním návrhu.

Havaj jako první žaluje Trumpův migrační dekret

Bývalý etický a právní poradce Baracka Obamy Norman Eisen ve svém tweetu uvedl, že Trumpovo prohlášení je katastrofou. Bílý dům prozatím nevydal na prezidentovo prohlášení žádnou reakci.

Newsletter