Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Donald Trump se stal 45. prezidentem USA. Co dělají trhy?

AKTUALIZOVÁNO – Úderem šesté hodiny středoevropského času začne inaugurace 45. prezidenta Spojených států. Barrack Obama po osmi letech předá Oválnou pracovnu do rukou realitního magnáta Donalda Trumpa. Dostáváme se tak do doby, kdy republikánská administrativa vystřídá tu demokratickou, a to se všemi „dopady“ na politiku, ekonomiku a trhy.

Jak řekl nový prezident: „Ode dneška budou všechna rozhodnutí, která bude vláda přijímat v oblasti obchodu, daní, imigrace či zahraničních vztahů, ve prospěch Američanů a jejich rodin.“ Pravidlem americké politiky tak bude: „Nakupujte u Američanů a najímejte Američany.“ A co na to trhy?

Co se týče vývoje amerických trhů, ty měly už od samotného odzvonění začátku obchodování na Wall Street pozitivní trend. Hlavní indexy zaznamenávají poměrně solidní růst. S&P 500 roste o 0,9 %, Dow Jones o +0,24 % a Nasdaq o +0,25 %. Obdobně je pozorován růst výnosů amerických dluhopisů. V případě pětiletého se dostáváme na 1,972 %, u desetiletého pak na 2,504 %

Z jednotlivých sektorů se daří především telekomunikacím (+1,16 %), realitám (+0,49 %) a surovinám (+0,43 %). Padá naopak průmysl (-0,48 %), utility (-0,34 %) a farmacie (-0,27 %)

Výrazný pokles, a to o téměř 4,7 %, je pozorován i indexu „strachu“ VIX.

Obchodování v den inaugurace amerického prezidenta

Dolar vůči euru slábne. Aktuálně se obchoduje na 1,068 EURUSD. Nedaří se mexickému pesu, které vůči americké měně oslabuje o více jak 1,3 %.

Evropské trhy pak končí smíšeným výsledkem, ovšem plusová čísla převažovala. Německý Dax vzrostl o +0,29 %, francouzský Cac +0,2 %, španělský Ibex pak o +0,1 %. Klesl naopak britský FTSE, a to o -0,14 %, stejně tak i Euro Stoxx 600, který uzavřel na -0,09 %.

Jak je vidět z Mapy trhů Roklen24, nový americký prezident s sebou „přináší“ ve většině plusová čísla.

Newsletter