Donald Trump za 17 centů aneb Kdo vyhraje americké volby

Donald Trump se v uplynulém roce etabloval jako jeden z hlavních kandidátů na příštího prezidenta USA. „Prosím, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat,“ řekl by Jára Cimrman. Vždyť vyhrává jeden předvolební průzkum republikánských primárek za druhým. Běžně získává mezi 30 a 40 procenty hlasů, zatímco druhý Cruz se sotva přehoupne přes 20 a třetí Rubio se raduje z jakéhokoliv dvojciferného zisku.

Jenže… hodnotit reálné šance na zvolení podle volebních průzkumů by bylo bláhové.  V systému primárek, kdy postupně odpadá jeden kandidát za druhým a jejich zklamaní voliči si vybírají mezi zbylými kandidáty, má prvotní rozložení sil takřka nulovou hodnotu (jsou si toho vědomi i političtí komentátoři, proto od nich v této chvíli nedostaneme jakoukoliv kloudnou predikci výsledků). Důležité bude až ono přebírání voličů již vypadlých kandidátů. A v něm bude mít Donald asi problém.

Proč? Protože to říká trh.

Kupuju Donalda

Světlou výjimku s množstvím informací k vyrovnaným volbám představují v této chvíli trhy s predikcemi, prediction markets. V podstatě se jedná o burzy, kde prodáváte či nakupujete akcie jednotlivých kandidátů. Donald to podělal v rozhovoru? Prodávám, prodávám! Donald nečekaně zvýšil vedení v posledních průzkumech? Kupuju!

Dlouhodobě je navíc patrné, že predikční trhy dokážou předpovědět výsledky voleb daleko lépe, než zmíněné volební průzkumy či političtí „experti“.

Trump v debatě bránil své výroky o muslimech a terorismu

Konečně konkrétní predikce

Na novozélandském predikčním trhu predictit.org se Donaldovy „akcie“ na celkovou výhru v prezidentských volbách obchodují za 17 centů. Co to znamená? Když si je za 17 centů koupíte, tak při Trumpově výhře obdržíte jeden dolar (čistá výhra 83 centů), při prohře nic. Jeho šance tedy odpovídají přibližně 17 procentům.

V primárkách mu věří trh víc, jeho akcie stojí 33 centů. Jenže hned v závěsu je Cruz (32 centů) a Rubio (29 centů). Trump tedy vede, jedná se ale o podstatně vyrovnanější souboj, než by mohly naznačovat volební průzkumy.

Existují zde ale riziko, že zmiňované predikce nemusí být dostatečně přesné. Jedná se totiž o trh, kde většina jeho účastníků investuje sumy v rámci jednotek dolarů. Není tedy nijak složité ovlivnit výslednou predikci pomocí pár tisíc dolarů.

Nemusíme ale smutnit, toto riziko se minimalizuje u profesionálních sázkových kanceláří, kde si můžete na letošní americké volby sázet tisíce dolarů a kde drtivou většinu pokusů o podobné ovlivnění vynulují profesionální sázkaři. Těm totiž neunikne, že se kurz na Trumpovu výhru odchýlil od toho „správného“ a vsadí si na opačnou stranu za výhodnější kurz. A jak si tedy stojí hlavní kandidáti?

První první muž

Sázková kancelář Pinnaclesports – respektive lidé, kteří v ní sází – v tom má docela jasno. Největším favoritem republikánských primárek je Marco Rubio (kurz 2,93), následuje Ted Cruz (kurz 3,30) a až za nimi se nachází Donald Trump (kurz 3,98). Jedná se tedy o přesně opačné pořadí než ve volebních průzkumech.

Ani jeden z nich by ale stejně neměl do Bílého domu nakouknout. Za favoritku celých voleb považují sázkaři Hillary Clinton (kurz 1,66). Šance na to, že Bílý dům uvidí prvního prvního muže se tedy pohybují okolo 60 procent. Republikáni si budou muset ještě počkat. Stejně jako Donald Trump.

Uprchlíci. „Evropa to sama nezvládne“. Téma pro Trumpa

Newsletter