Dow Jones a 12 zářezů. Příští zastávka 22 tisíc bodů?

Americký index Dow Jones má za sebou celkem dvanáct po sobě jdoucích dní, během kterých pokaždé překonal předchozí rekord. Jak si vede dnes? A existuje vůbec ještě nějaká vidina dalších zisků?

V pondělí se benchmark sledující vývoj 30 amerických společností dostal na 20 837,44 bodů, což byl celkem 12. rekord během 12 obchodních dní. V rámci historie indexu bylo tohoto výsledku dosaženo již dvakrát, a to v roce 1929 a 1970. Dosavadní rekord však stále drží rok 1973, kdy bylo ke konci července pozorováno celkem 13 po sobě jdoucích rekordních dní.

Pozitivní vývoj je (nejen) na DJIA pozorován od doby vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb. Zvolení Donalda Trumpa přineslo vidinu osekávání regulací a daní, stejně tak i navýšení vládních výdajů. V návaznosti na to si Dow Jones od onoho „osudného“ 8. (resp. 9.) listopadu 2016 připsal zhruba 14 %.

Samotný Dow Jones pak neklesl o více jak procento po dobu 94 po sobě jdoucích dní, což je nejdelší doba od listopadu 2016.

Trumpova rally v grafech a číslech

Připravte se na další zisky!

I přesto, že mnozí investoři na aktuální rally kroutí hlavou, najdou se i zarytí optimisté věřící v další zisky. Mezi ně se řadí například profesor financí na Whartonské škole Pensylvánské univerzity Jeremy Siegel.

„Myslím si, že hodnota DJIA ne 22 tis. bodech je oprávněná, pokud se opravdu dočkáme snížení daní a osekání regulací,“ řekl Siegel v rozhovoru pro televizi CNBC. Nepůjde však o přímý růst k této hranici. „Ještě předtím můžeme očekávat určitou konsolidaci, než index nastartuje další rally,“ dodal profesor.

Největší akciová emise na světě. Co způsobí na trzích?

Podle Spiegela bude nejbližší klíčovou událostí příští report ohledně tvorby nových pracovních míst v USA, který bude zveřejněn 10. března. Hned v tom dalším týdnu budou následovat další dva fundamenty, a to výsledek inflace a především zasedání Federálního rezervního systému, které bude vycházet primárně ze zmiňovaných dat.

Do té doby má však Dow Jones dostatek času na další zisky i ztráty. Dnešní vývoj prozatím naznačuje opak, tedy ztrátu, a to o -0,1 %. Pokud se tento směr udrží, rekord z roku 1973 zůstane i nadále nedotčen.

Když informace vydělávají aneb indsider trading (?) a +400 %

Newsletter