Dow Jones na 17.000 bodech. Obavy se prohlubují

Během včerejšího obchodního dne se Dow Jones Industrial Average poprvé v historii obchodoval nad úrovní 17.000 bodů. Sedm měsíců poté, co index poprvé prorazil hranici 16.000. To však u některých analytiků vyvolává obavy z přehnaně vysokého ocenění amerických firem a potenciální tržní bubliny.

Naeem Aslam, hlavní analytik trhů u společnosti Ava, řekl ve své středeční poznámce, že jak se akcie dostávají na nová rekordní maxima, investoři přestávají hledět na jakékoliv fundamentální faktory. Vypadá to, že obchodníci jednoduše nechtějí věnovat pozornost těmto hodnotám.

Tržní nárůst v tomto týdnu, včetně reakce na čtvrteční report o americké tvorbě pracovních míst, měl za následek, že se Dow ocitl nad hranicí 17.000 těsně po otevření trhu, což značí velkou sílu býčího sentimentu. Pokud se podíváme na výnosy Dow akcií, tak vidíme že za posledních 7 měsíců 4 firmy dosáhly výnosů vyšších jak 20 % a pouze 6 firem zaznamenalo mírný pokles.

Ale obavy přetrvávají. Profesor Robert Shiller z Yale University a zároveň tvůrce Case-Shiller home price index, minulý týden uvedl, že poměr cyklicky očištěných cen a výnosů (CAPE) se ocitá na hodnotě 26, tedy vysoko na dlouhodobým průměrem. Ve skutečnosti, CAPE se v minulosti ocitlo pouze třikrát výše a to v roce 1929, 2000, 2007, tedy v období předcházející historicky gigantickým propadům trhu. „To čeho jsme podle mého svědky, už nebude mít dlouhého trvání,“ řekl Shiller.

Nicméně Shillerův kritik a zároveň přítel, profesor Jeremy Siegel z Wharton University uvedl, že se i nadále drží své dřívější predikce a sice, že Dow se do konce roku dostane na hranici 18.000 a to hlavně z důvodu, že Janet Yellen, guvernérka amerického Fedu, dala svými nedávnými výroky tomuto pohybu „zelenou“.

Šéfka Fedu: Zajímat nás musí pracovní místa před finanční stabilitou

Newsletter