Dow Jones na rekordu. Dnes zahřmělo z ECB, co zítra Fed?

Index amerických akciových bluechips Dow Jones se dnes podívat na nová maxima a uhájil rekordní závěr. Neplatí to ale pro širší index amerických akcií S&P 500 ani technologický trh Nasdaq. Oba indexy se drží mírně zpět v napjatém očekávání slov z měnového výboru Fedu, která trhy ovládnou zítra. Dnes měla největší váhu slov ECB a člen jejího vedení Benoit Coeuré. Avizoval, že před letní sezónou, provázenou nízkou likviditou, ECB uspíší nákupy dluhopisů nad objem 60 miliard eur měsíčně. Tím prudce oslabil euro vůči americkému dolaru.

ECB urychlí nákupy dluhopisů. Koruna slábne k 24,50 za dolar

Index DJIA poskočil o 0,07 procenta či 13,51 bodu, stačilo mu to ale k rekordnímu závěru. Širší S&P 500 odevzdal velmi vágních 0,06 %, Nasdaq oslabil o 0,17 %. Přeloženo jednoznačně: vyčkávání na Fed. I index S&P 500 se však v průběhu dne podíval na nový rekord, neuhájil jej ale.

Fed zítra zveřejní záznam (takzvané Minutes) z dubnového jednání měnového výboru (FOMC). Dále v průběhu týdne promluví několik činitelů Fedu, včetně jeho šéfky Janet Yellenové. Od Fedu je analytiky a ekonomy nyní očekávána pozornost zejména relitnímu trhu.

Dnes z něj vyšla data o započaté výstavbě domů a stavebních povoleních v USA. První číslo dosáhlo 7,5letého maxima a nad odhady trhu.

Zásadní pro vývoj trhu přesto bylo více než procentní (aktuálně kolem 1,5 procenta) posílení amerického dolaru vůči euru až na 1,1119 EURUSD na slovech z ECB. Nyní eurodolar vidíme u 1,1150. Vzrostly výnosy na amerických dluhopisech. 10letý dluh nese výnos 2,3 %, 30letý bezmála 3,1 %. V eurozóně naopak výnosy dluhopisů klesaly, u 10letého německého vládního dluhopisu (bundu) na 0,56 z 0,61 %.

Zatímco Goldman Sachs nebo JPMorgan dnes byly oporou, zátěží bych Chevron nebo maloobchodní gigant Wal-Mart. Ten zveřejnil výsledky v první čtvrtině roku za očekáváním a odpovědí byl 5% pokles akcií.

Po závěru řádného obchodování se pod tíhou slabých výsledků otřásly akcie e-commerce společnosti Etsy. Výsledky, které výrazně zklamaly ziskem na akcii, ale přitom strukturou nebyly porovnatelné s odhady analytiků, jsou především první v historii firmy po uvedení jejích akcií na trh. A tuto velmi krátkou historii proto ne příliš překvapivě doprovází hysterie.  Šéf firmy Kenny Polcari vehementně vzkazuje do médií, že reakce trhu je přehnaná a investoři by firmě měli dát „další šanci“. Ti se lekli také prudkého vzestupu nákladů, což šéf firmy vysvětluje potřebou firmu růst a zvýšenými náklady na marketing a vývoj produktů. Primární úpis akcií Etsy se odehrál v polovině dubna a od té doby vzrostly o 25 %.

Newsletter