Dow Jones pohledem technické analýzy

Americké akcie si v posledních týdnech procházejí krkolomnou cestou. Nejprve je srážela řecká krize, která byla posléze vystřídána nejistým výhledem americké výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí. Její začátek se vyvíjel poměrně pozitivně avšak pouze do doby, než reportovaly výsledky velké technologické společnosti.

Právě ty se nejvíce podepsaly nejen na propadu indexu Dow Jones. Ten si během tohoto týdne prošel v rámci třech hlavních amerických benchmarků největší poklesem, a to o více jak 2 %. Nejvíce ho zatížil propad společností, jako je United Technologies, Caterpillar a 3M, které svými silami přispěly k celkovému odpisu 154 bodů.

Tento pokles však nebude mít dlouhého trvání. O tom se domnívá Craig Johnson, trader z investiční banky Piper Jaffray. „Jsem přesvědčen, že americký akciový býk je stále naživu,“ řekl během svého rozhovoru pro sever CNBC. „Do konce roku se můžeme těšit na mnohem vyšší hodnoty, a to jak v případě indexu Dow Jones, tak i S&P 500.“

V rámci  výhledu indexu Dow Jones využívá Johnson především technickou analýzu (viz graf). Jak je vidět, tak se vybraný benchmark již od začátku roku pohybuje převážně v chopu, tedy do strany. „Dle mého názoru se index momentálně nachází v konsolidační fázi, především pak v případě akcií společností s vysokou tržní kapitalizací. Dokud nedojde na průraz několikaměsíčního modrého supportu, je prostor pro další konsolidaci a případný zvrat stále otevřen.“

Proti tomuto názoru se však staví Larry McDonald, obchodník francouzské Société Générale. Ten upozorňuje na vývoj 200denního klouzavého průměru. Dow Jones již tento ukazatel překřížil celkem desetkrát od konce letošního června, což se do té doby nestalo od roku 2011, kdy po tomto překřížení následoval ostrý pád. Hlavním viníkem prozatímního pádu dle dle McDonalda silný dolar, který silně poškozuje americké exportéry.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Americký akciový trh se vytrácí. Co se děje?

„Americké akcie spadnou o 40 %.“ Dočká se Faber?

Newsletter