Dow Jones překonal 22 tisíc bodů. Kdo ho potáhne dál?

Ve středu v deset hodin večer středoevropského času akciový index Dow Jones poprvé uzavřel nad hranicí 22 tisíc bodů. Jeho cesta vzhůru podle analytiků z Wall Street tímto rozhodně nekončí. Naopak se očekává pokoření další tisícové hranice, a to 23 tisíc bodů. Které akcie index dostanou k dalšímu rekordu? Napovídá server CNBC.

Dow Jones Industrial Average (DJIA) vzrostl o posledních tisíc bodů zejména díky akciovým titulům McDonald’s, Boeing a UnitedHealth. Ty by ale měly vystřídat jiní giganti. Americká CNBC použila pro svou analýzu statistiku firmy FactSet, která porovnává rozdíl mezi současnou cenou akciových titulů a zprůměrovaným ročním cílem analytiků. Podle této metody by tak měl nejsledovanější americký akciový index vzrůst na 23 tisíc bodů.

Největší potenciál mají v tomto výhledu firmy Home Depot a Pfizer. Spotřebitelská a farmaceutická firma mají podle úterní zavírací ceny a očekávaného ročního průměru prostor pro růst o dalších 14 procent.

Jsou akcie imunní vůči zpomalení?

Proč zrovna tyto společnosti? Predikce není založena jen na porovnání s očekávanými čísly analytiků. Home Depot toto čtvrtletí už o dvě procenta spadl, přestože index Dow Jones rostl o tři procenta. Důvodem byl zejména čtyřprocentní pokles 20. července poté, co zákazník Home Depotu, firma Sears, oznámila, že bude prodávat svoji očekávanou řadu spotřebičů Kenmore e-commerce gigantu Amazon. Analytici BTIG Alan Rifkin a Marvin Fong ale už v ten den uvedli, že reakce akcií byla až příliš impulsivní a negativní. K tomu navíc dodali, že spotřebiče stojí pouze za osmi procenty tržeb Home Depotu, tudíž se akcie opět vzpamatují.

Stejně tak by indexu Dow Jones měly pomoci i akcie Pfizer. Ty toto čtvrtletí klesly o dvě a půl procenta. Analytik BMO Capital Markets Alex Arfaei ve středu uvedl, že firma má „množství obrovských příležitostí k růstu“. Další tituly, které by mohly Dow významně táhnout, jsou Cisco Systems, jež by měly podle odhadů vzrůst letos o dalších 13 procent, dále pak Apple a McDonald’s. Oba tituly by měly růst dle odhadu o 12 procent.

Google, Facebook a spol.: Neohrožená technologická pětka. Nebo ne?

V médiích je tedy růst akcií opět pod světly reflektorů, a to s optimistickým nádechem. Sloupkař Market Watch Rex Nutting ale pro stejně jmenovaný server vyjádřil převahu pesimismu z celé situace z pohledu Američanů. Polovinu všech amerických akcií totiž vlastní nejbohatší procento rodin ve Spojených státech a dalších 41 procent drží zbývajících devět nejbohatších procent.

Pro běžné Američany tak „zbývá“ jen devět procent akciového trhu. Ve spojení se současnou situací drahých akcií Nutting tento stav popsal jako nevýhodný pro americkou ekonomiku, protože většině obyvatel ubyla jedna možnost investice.

Apple drtí Wall Street. Akcie jsou na rekordu

Na základě očekávaných cílových cen by měly kromě průmyslové firmy 3M růst všechny akcie indexu DJIA. Firma 3M se totiž aktuálně nachází už dvě procenta nad letošním odhadem analytiků.

 

Newsletter