Dow, S&P i Nasdaq zaznamenaly výběry zisků, Světová banka snižuje odhady globálního růstu

Americké akciové indexy ve středu klesly po nedávných historických maximech, důvodem jsou snížené odhady Světové banky globálního růstu na 2,8 %, mimo jiné v důsledku krize na Ukrajině či enormně chladné zimy ve Spojených státech. Jedná se o revizi z 3,2 %. Dow Jones (modrá linka na grafu) poklesl nejvíce od 20. května a odepsal 0,6 %.

S&P (červená linka) skončil níže o 0,35 % a technologický Nasdaq (zelená linka) odepsal 0,14 %. Středeční seance se obchodovala na nízkých objemech a index volatility VIX vzrostl na 11,6 %. V úterý se akcie obchodovaly na maximech, proto zpráva od Světové banky dala důvod vyprodat některé z problémových akcií.  

Do potíží se dostal bankovní dům Bank of America, který je vyšetřován ministerstvem spravedlnosti ohledně neefektivních hypotečních investic banky v řádu miliard dolarů. Akcie zakončily na 15,59 USD a poklesly o 2,07 %.

V rámci indexu Dow nejvíce klesly akcie Boeing (BA) o 2,3 % na 134,1 USD. Ten v roce 2014 zatím podpořil divizi prodeje 10 miliardami USD, navzdory tomu byl neefektivní ve finanční oblasti. RBC Capital proto snížila doporučení na perfom z outperfom. Za poklesem navíc stála také zpráva, že aerolinky Emirates zrušily objednávku 90 strojů Airbus a německá Deutsche Lufthansa výrazně snížila odhad zisku.

Na technologickém indexu Nasdaq nejvíce poklesly akcie Orexigen Therapeutics (-14,7%), kde bude regulátor posuzovat další tři měsíce revize léků na hubnutí.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter