Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Draghi a odchod od eura. Přínos, nebo problémy?

Odchod od eura by nebyl pro žádnou z členských zemí eurozóny přínosem. Uvedl to dnes šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Dodal, že vlády mohou z většiny svých hospodářských problémů vinit samy sebe.

Odpůrci eura tvrdí, že samostatná měna by některým zemím pomohla obnovit konkurenceschopnost na mezinárodních trzích. Opuštění eura prosazuje například italské populistické Hnutí pěti hvězd či francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová.

Kandidát na prezidenta: Euro by mohlo do deseti let zaniknout

„V zemích, které provedly reformy, není dosažení udržitelného hospodářského růstu závislé na flexibilním měnovém kurzu,“ uvedl dnes Draghi. „Pokud se země potýká s pomalým růstem produktivity kvůli hlubokým strukturálním problémům, není odpovědí měnový kurz,“ dodal.

Draghi poukázal na pomalé tempo strukturálních reforem, rozmělňování Paktu stability a růstu, křehkost finanční integrace a rozdílný hospodářský vývoj v jednotlivých zemích eurozony. „Musíme jasně říct, že z toho nelze vinit euro,“ prohlásil. „Národní vlády věděly, co by měly dělat. Měna je nemůže ochránit před jejich vlastními politickými rozhodnutími,“ dodal.

Nobelista: Itálie opustí eurozónu. Po ní budou následovat další

Newsletter