Draghi: Bude-li QE, kupovat můžeme i soukromý dluh

Rozsáhlé nákupy aktiv patří mezi nástroje Evropské centrální banky, ECB je ale nyní neplánuje využívat a soustředí se na poslední nasazené stimulační nástroje. Pokud ale ECB spustí svou podobu QE, může vedle státních dluhopisů nakupovat  také soukromé dluhové papíry. Uvedl to guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi.

V rozhovoru pro nizozemský list De Telegraaf prezident ECB Mario Draghi také řekl, že oživení eurozóny ECB zatím hodnotí jako slabé, nerovnoměrné a křehké. Potvrdil, že úrokové sazby zůstanou nízko po „delší“ dobu.

ECB prodloužila bankám přístup k dlouhodobé a neomezené likviditě až do konce roku 2016. „To je signál,“ prohlásil. Program podpory bankovních úvěrů pro podniky pak má pokračovat ještě čtyři roky. „To ukazuje, že úrokové sazby zůstanou nízko delší dobu,“ řekl Draghi s tím, že sazby porostou, až bude ECB hodnotit oživení v eurozóně jako pevné.

 QE? Odpověď na změnu inflačních očekávání

Spuštění případného QE, tedy odkupů aktiv z trhu, dal Draghi do jednoznačné souvislosti se změnou inflačních očekávání. „Byla by to odpověď na zhoršení inflačních očekávání ve středně dlouhém období,“ řekl jednoznačně. „V tuto chvíli se nicméně soustředíme na opatření oznámená 5. června,“ dodal.

Inflace v eurozóně dle posledních statistik dosahuje zhruba půlprocento, což je hluboko pod 2% úrovní, kterou má ECB stanovenu jako cenovou stabilitu. Je nadto pod úrovní jednoho procenta, což Draghi opakovaně označuje za nebezpečné pásmo. Ve střednědobém výhledu ECB očekává inflaci mírně pod dvěma procenty.

Na červnovém zasedání měnového výboru ECB snížila úrokové sazby na rekordní minima v případě hlavní reposazby, depozitní sazbu otočila do záporných hodnot, poprvé v historii. Nadto zavedla sérii kroků, které mají podpořit poskytování úvěrů firmám. Draghi po zasedání řekl, že „ECB bude dále jednat, pokud to bude nutné“.

Můžeme nakupovat i soukromé dluhopisy

Podle guvernéra ECB je centrální banka v rámci svého mandátu oprávněna vedle nákupu státních dluhopisů investovat i do papírů soukromého sektoru. „O podobě QE ale budeme jednat, až pokud na něj dojde čas,“ řekl Draghi.

ECB by měla zvážit QE, zůstane-li inflace nízko, radí šéfka MMF

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Fed poslal trhy na nová maxima. Nákupy omezil o 10 miliard dolarů, ekonomice přes horší výhled věří

Newsletter