Draghi čeká oživující rok 2015, jmenuje rizika

Oživení evropské ekonomiky čelí třem zásadním překážkám, jimiž je vysoká nezaměstnanost, nízká produktivita a nedostatečnost strukturálních reforem. Takto je nastínil šéf ECB Mario Draghi v přepisu svého projevu, který má dnes přednést před finským parlamentem.

Ekonomiku regionu podle Draghiho trápí mimo přetrvávající vysoké míry nezaměstnanosti a nízké míry inflace, také vysoká míra nevyužité produkční kapacity. ECB podle něj nadále počítá pro příští rok s mírným oživením, díky očekávanému účinku měnově politických opatření, lepšící se kondici finančních trhů a předpokládanému pokroku v oblasti strukturálních reforem a fiskální konsolidace. Rizika pro tento výhled však trvají, dodal šéf ECB. Draghi připomněl, že růst hospodářství v eurozóně během léta ochabl, což mimo jiné vedlo k úpravě prognóz veřejných i soukromých institucí k horšímu.

Verdikt o QE by měl padnout v 1Q, zní z vedení ECB

Veškerá vyjádření zástupců ECB jsou úzce analyzována v očekávání jakýchkoli signálů ohledně spuštění QE v americkém stylu. Viceprezident ECB Constancio včera uvedl, že o využití této nejsilnější zbraně v arzenálu by bankovní rada měla rozhodnout během prvního čtvrtletí, kdy bude schopna posoudit dopady dosud spuštěných opatření slabšího rázu. Od dnešního Draghiho projevu si tak trhy neslibují kurzotvornou informaci. Draghi na posledním zasedání jasně deklaroval, že centrální banka bude v případě potřeby připravena.

Mario Draghi spustí tiskařské stroje. Slov

Euro obchoduje vůči dolaru o 0,2 % slabší u 1,2480 EUR/USD. Evropské akciové trhy obchodují se zisky do 0,4 %

Newsletter