Draghi: ECB je připravena udělat víc

Červnové podpůrné kroky Evropské centrální banky (ECB) spolu se slabým kurzem eura by měly slábnoucí ekonomiku eurozóny podpořit, banka je ale připravena udělat více. Prezident ECB Mario Draghi to řekl dnes na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole.

„Jsem přesvědčen, že balík opatření, který jsme oznámili v červnu, opravdu poskytne zamýšlený impulz poptávce, a jsme připraveni svou politiku dál modifikovat,“ řekl Draghi. Dodal, že rada použije i „nekonvenční nástroje“, aby zachovala inflační očekávání. Agentura Reuters poznamenala, že tentokrát Draghi, na rozdíl od své tiskové konference po zasedání ECB na počátku srpna, nedodal podmínku „pokud bude nezbytné dál zasáhnout proti příliš dlouhému období nízké inflace“.

Nejúčinnějším nástrojem v arzenálu ECB jsou rozsáhlé nákupy dluhopisů a dalších aktiv, jichž používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky USA nebo Japonska. Draghi ale dnes o konkrétních nekonvenčních nástrojích měnové politiky nemluvil.

ECB na počátku srpna ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,15 procenta. Na tuto úroveň ji snížila v červnu, kdy přistoupila rovněž k dalším opatřením na podporu ekonomiky.

Meziroční inflace v eurozóně klesla v červenci na 0,4 procenta a dostala se nejníže od vrcholu finanční krize před téměř pěti lety. Už déle se pohybuje pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za „nebezpečnou zónu“.

Před Draghim dnes v Jackson Hole hovořila šéfka Fedu Janet Yellenová. Akcentovala svižné zotavování trhu práce, ale zároveň výrazné nevyužitá pracovních kapacit a konflikt cílů nezaměstnanosti a inflace, který neumožňuje nastavit jasný „jízdní řád“ měnové politiky americké měnové autority. Její vystoupení je ale hodnoceno jako vyvážené, akciové trhy na něj reagovaly mírným posunem směrem vzhůru z výraznějších ztrát. Indexy S&P 500 a DJIA krátce před závěrem trhů odepisují v rozmezí jedné a dvou desetin procenta, Nasdaq roste o 0,2 %.

Akciové trhy chtějí doping z Fedu. Yellenový je posunula výš

Newsletter