Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Draghi: ECB je v pohotovosti, na odchýlení inflace od prognózy bude reagovat

Evropská centrální banka si je plně vědoma rizik spojených s nízkou inflací a vývoj cenové hladiny ostražitě sleduje, řekl dnes její guvernér Mario Draghi. ECB je podle něj připravena zasáhnout, bude-li hrozit, že se vývoj inflace odchýlí od základního scénáře centrální banky.

„V současnosti očekáváme delší období nízké inflace, která se ale postupně vrátí k 2 procentům. Naší zodpovědností je připravit se na možná rizika pro tento scénář a následně jednat,“ řekl Draghi. „Záporná inflace může destabilizovat inflační očekávání. A my ze zahraniční zkušenosti víme, že k této změně může dojít vcelku rychle, především v případě, kdy není zřetelný cíl měnové politiky,“ dodal.

Šance na nižší sazby ECB roste. Praet je doporučí, tvrdí německý tisk

ECB na červen chystá snížení sazeb i podporu úvěrů, tvrdí zdroje

Inflace v eurozóně v dubnu vzrostla, ale zůstala zásadně pod očekáváním, čímž ponechává ECB v pohotovosti a živí spekulace trhu o možných zásazích ze strany měnové autority. Spotřebitelské ceny minulý měsíc meziročně vzrostly o 0,7 procenta, nad 0,5procentní hladinu v březnu, která byla 52týdenním minimem.

Šéf ECB již tento měsíc naznačil úvahy o dodatečných krocích měnové politiky, které by mohly být oznámeny po červnovém zasedání a budou se odvíjet od nové makroekonomické prognózy. Ekonomika eurozóny zatím oživuje jen velmi pomalu, tažena výhradně Německem. Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,2 procenta.

Otázka ohledně konkrétních kroků zůstala zatím bez odpovědi, mezi variantami je další snížení sazeb, včetně stanovení záporné depozitní sazby poprvé v historii, nákupu krytých cenných papírů (ABS) či nějaké formy programu nákupu dluhopisů. Ukáže-li vývoj v kurzu eura, na peněžním či kapitálovém trhu neodůvodněné utažení měnových a finančních podmínek, ECB by manévrovala stále v prostoru konvenčních opatření, řekl Draghi. Příliš dlouho trvající tlaky na pokles cen a/nebo snížení inflačních očekávání mimo hlavní scénář v prognóze banky by si však vyžádaly expanzivnější postup ve formě širšího programu nákupu aktiv, doplnil šéf Evropské centrální banky.

 

Newsletter