Draghi (ECB) varoval před sílou eura a odrážel spekulace o svém odchodu

Silnější kurz eura představuje hrozbu pro udržitelnost hospodářského oživení v eurozóně, uvedl šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Popřel zároveň spekulace, že by mohl předčasně odejít ze své funkce.

„Jsem v ECB a zůstanu v ECB. Všechny ty spekulace o opaku, které možná pocházejí od určitých zájmových skupin, jsou nepodložené,“ prohlásil Draghi při projevu v hospodářském a měnovém výboru Evropského parlamentu. Zopakoval také, že ECB je v případě potřeby připravena uskutečnit další opatření na podporu ekonomiky eurozóny.

Banka začátkem června ve snaze odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty. Centrální banka přistoupila i k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky, která zahrnují nabídku velmi levných půjček pro komerční banky.

Draghi upozornil, že míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstává na nepřijatelně vysoké úrovni. Poukázal i na příliš pomalé tempo růstu úvěrů pro soukromý sektor a vyzval členské země eurozóny, aby uskutečnily potřebné strukturální reformy, jež by podpořily hospodářský růst.

Newsletter