Draghi měsíc po startu: QE běží hladce, inflace ale zůstane u nuly

(Aktualizováno 15:43) Program kvantitativního uvolňování probíhá hladce a přicházejí jasné signály, že měnová politika ECB je efektivní, zhodnotil před pěti týdny spuštěný program odkupu dluhopisů Mario Draghi. Obavy z nedostatku pro QE vhodných dluhopisů na trhu jsou podle něj předčasné a program bude ve stanoveném objemu pokračovat, dokud bude třeba, resp. dokud nedojde ke kýženému oživení inflace. Ta by ovšem v následujících měsících měla setrvat „velmi nízko až v záporu“, čeká ECB.

Draghi, jehož slova krátce po zahájení konference chvilkově přerušil útok neozbrojené aktivistky varující před „diktaturou ECB“, zhodnotil, že slabší euro pomáhá vývozcům, oživení ekonomiky ale bude nadále mírné. Nově zaznělo, že rizika pro hospodářský výhled regionu jsou nyní vyrovnanější než dříve.

Expozice ECB vůči Řecku…

K Řecku šéf ECB uvedl, že dodávky likvidity pod záštitou programu ELA dál pokračují a není stanoveno žádné konečné datum. ECB tento měsíc rozhodla o navýšení pomoci řeckým bankám na více než 73 mld. eur. Expozice Evropské centrální banky vůči Řecku dosahuje 110 miliard eur, řekl Draghi. 

Výsledek měnového zasedání ECB, oznámený před konferencí, nepřekvapil – klíčová repo sazba zůstala na rekordním minimu 0,05 % a beze změny jsou i další dvě benchmarkové sazby, z nichž ta depozitní zůstává v záporu -0,2 %. Draghi následně řekl, že depozitní sazba dál klesat nebude.

Stavidla zvednuta. ECB v březnu nakoupila za 61 miliard eur

Banka zahájila program QE 9. března s cílem odvrátit deflaci a podpořit ekonomiku program nákupu vládních dluhopisů a dalších dluhových cenných papírů v měsíčním objemu 60 miliard eur, celkem pak za více než bilion eur. Program by měl trvat nejméně do září 2016. V březnu ECB cílový limit plně využila (dokonce mírně přesáhla), když nakoupila cenné papíry v hodnotě téměř 61 mil. eur. 

Stanovená měsíční částka zahrnuje nejen vládní dluhopisy, ale také cenné papíry soukromých společností. Nákupy vládních dluhopisů banka spustila 9. března, zatímco soukromé cenné papíry začala nakupovat již v loňském roce. 

Rozhodnutí o sazbách eurodolarem nijak výrazně nezahýbalo, euro k dolaru obchodovalo poblíž 1,059, zhruba o 0,6 % slabší vůči včerejšímu závěru. Koncem konference se euro začalo oklepávat a dolar ustupuje nad 1,067 EURUSD. Evropské akciové trhy drží zisky, německý DAX +0,5 %.

Řekové: Jsme připraveni vyhlásit bankrot

Newsletter