Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Draghi ŽIVĚ. ECB nechala sazby i objem nákupů beze změn

AKTUALIZUJEME: Evropská centrální banka svým dnešním rozhodnutím o sazbách nepřekvapila. Očekávání tak byla potvrzena, když banka ponechala depozitní sazbu na -0,4 % a tu základní refinanční na nule.  Beze změny zůstal i program nákupu vládních a vybraných soukromých dluhopisů dosahující měsíčního objemu 80 miliard euro.

Vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho na tiskové konferenci jsme přinesli na Roklen24 živě a zhlédnout můžete záznam. Draghi na tiskové konferenci mimo jiné uvedl, že rozšíření programu nákupů aktiv (QE) debatováno nebylo. Zopakoval ale, že banka je v případě potřeby připravena využít veškerá dostupná opatření na podporu ekonomiky. 

ECB zlepšila výhled letošního růstu ekonomiky v eurozóně na 1,7 z 1,6 %, pro rok 2018 jej naopak zhoršila na 1,6 z 1,7 %. Draghi očekává setrvání úrokových sazeb na nynějších nebo nižších úrovních. Inflace v nejbližších několika měsících dle Draghiho zůstane nízká. Draghi dnes předpověděl, že hrubý domácí produkt eurozóny celkově poroste mírným, ale stabilním tempem.

Základní úroková sazba ECB je teď na rekordním minimu nula procent. Depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Euro na rozhodnutí ECB a následná slova Draghiho reagovalo zpevnění nad 1,1300 až na 1,1327 EURUSD. Evropské akciové indexy prohloubily ztráty u německého DAX a francozského CAC na více jak procento, britské akcie tratí jen mírně. 

„Očekáváme, že další kroky podniknou v prosinci, kdy vidíme prostor pro další snížení úroků a prodloužení programu nákupu aktiv o dalších šest měsíců. ECB také zváží možnost nákupu dluhopisů bank,“ řekla pro Reuters ekonomka Elga Bartschová z Morgan Stanley. Řada analytiků předpokládala, že ECB program prodlouží již na dnešním zasedání.

Newsletter