Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Drobné pro Donalda Trumpa

Americký miliardář Donald Trump, který usiluje o prezidentský úřad, získal na svou kampaň v posledních třech měsících loňského roku od dárců pouhých 2,6 milionu dolarů. V tomto směru ho zastiňují jeho republikánští soupeři Ted Cruz i Jeb Bush, kterým se podařilo získat 20,5 milionu dolarů, respektive sedm milionů. Těsně před zahájením primárních voleb, které dnes začínají v Iowě, má Trump podle průzkumů největší šance mezi republikány.

Agentura Reuters připomíná, že se Trump s oblibou na setkáních s voliči chlubí tím, že je dost bohatý na to, aby potřeboval finanční pomoc na svou kampaň. Loni sám odhadl své jmění na deset miliard dolarů. Podle Reuters kampaň financuje z více než 12milionových půjček, přičemž některé z vydaných peněz se vrátily do jeho podniků. Přes 800 tisíc dolarů například zaplatil své letecké společnosti TAG Air, která ho přepravuje na setkání s voliči.

Tři čtvrtiny vybraných peněz pocházejí z prodeje reklamních předmětů, například čepic se sloganem Trumpovy kampaně. Pouze 540 tisíc dolarů pochází od dárců, kteří poskytli sumy vyšší než 200 dolarů.

Trumpovu finanční nezávislost oceňují mnozí z jeho stoupenců, protože je to podle nich záruka Trumpovy neovlivnitelnosti zájmovými skupinami.

Není to jenom získávání peněz od dárců, čím Trump zaostává za svými soupeři. Je za mnohými také co do výdajů na kampaň. Stála ho v posledních třech měsících loňského roku zhruba sedm milionů dolarů, zatímco neurochirurg Ben Carson vydal 27 milionů a Cruz 15,5 milionu.

Bývalá pracovnice jeho kampaně ve státě Iowa naznačila, že Trump šetří na ženách, a vznesla na Trumpa stížnost za diskriminaci. Elizabeth Davidsonová tvrdí, že ženy v jeho týmu jsou placeny hůř než muži. Všechny její návrhy na vystoupení na mítincích byly zamítnuty, zatímco muži dostali povolení vystoupit. Trump prý Davidsonové a jedné její kolegyni řekl, že „jsou schopné nadělat hodně škod“. Podle listu The New York Times to Trump popřel. Na Davidsonovou si nepamatuje, ale bylo mu údajně řečeno, že „odváděla hroznou práci“. Jeho mluvčí Hope Hicksová záležitost smetla jako „bezvýznamnou stížnost nespokojené“ pracovnice kampaně.

 

Boj o hlasy jde do dalšího levelu. V USA startují primárky.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 31. leden 2016

Newsletter