Dubaj staví nejvyšší budovu světa – opět

Dubaj miluje výšky. Odpovídá tomu nejen fakt, že právě v hlavním městě stejnojmenného emirátu naleznete Burdž Chalífu, nejvyšší budovu světa, ale rovněž i zahájení stavby nového mrakodrapu, který má stávajícího rekordmana ještě převýšit.

Dubajský emír, premiér a viceprezident SAE Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm položil začátkem tohoto týdne základní kámen mrakodrapu The Tower, který má do roku 2020 převzít prvenství svého „kolegy“ jakožto nejvyšší budova světa.

„Před lety jsme zahájili stavbu Burdž Chalífa, nejvyššího mrakodrapu světa,“ přepisuje emírova slova agentura Bloomberg. „Dnes oslavujeme založení nové stavby, která reprezentuje další fázi naší snahy stát se lídrem růstu různých odvětví.“

Nový projekt se rozjel i přesto, že je letos kvůli nízké ceně ropy očekáván ten nejpomalejší ekonomický růst Spojených arabských emirátů od roku 2010. Výhled realitního trhu není o moc lepší. Někteří analytici pro rok 2017 předvídají až 10% propad cen nemovitostí, který by následoval ten 7% z letošního roku.

The Tower je součástí joint venture mezi společnostmi Emaar Properties a Dubai Holding. Její design byl navržen španělským architektem Santiagem Calatravaem, který rovněž projektoval nový dopravní hub v rámci Světového obchodního centra v New Yorku. A jaká bude celková výška? To nebylo doposud odhaleno. Podle informací developerů by však nová budova měla být o „stupeň vyšší“, než je Burdž Chalífa.

Newsletter