Důležitý precedens: ČEZ může získat nazpět miliardy

Nejvyšší správní soud rozhodl v neprospěch mimořádné daně z povolenek v případě stížnosti společnosti Ško-Energo. Ta požaduje po státu vrácení zaplacené daně ve výši 20,5 milionu korun, informoval server Ihned.cz. Dostat by se tak mohlo i na ČEZ, který požaduje vrácení částky 5,3 miliardy Kč.

Mimořádnou daň na jinak zdarma přidělované emisní povolenky zavedla vláda v letech 2011-2012 a vybrala díky ní celkem 7,5 miliardy korun, z čehož největší část zaplatil polostátní energetický gigant ČEZ – konkrétně zmíněné 5,3 miliardy Kč. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v případě firmy Ško-Energo následuje únorové vyjádření Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku, který považuje tuto daň v rozporu s právem Evropské unie. Tento případ by se měl stát precedentem pro další energetické společnosti včetně ČEZu, které zaplacenou daň také požadují zpět.

Akcionáři ČEZu by si tak mohli přijít na jednorázový příjem ve výši zhruba 10 Kč na akcii, pokud ČEZ opravdu tuto částku obdrží zpět. Management společnosti již dříve uvedl, že o tom, jak využije vrácených 5,3 miliardy Kč rozhodne hned po obdržení rozhodnutí příslušeného státního orgánu, pravděpodobné je však zahrnutí tohoto příjmu do výplaty dividendy v příštím roce. Tuto zprávu tak hodnotíme mírně pozitivně.

Newsletter