Důstojný podzim života. Projekt ESG SeniorCARE SICAV ví, jak na to

Martin Gillar, zdroj: Global Investment Summit 2023

Czech Home Capital je česká společnost zabývající se investicemi do nájemního bydlení v České republice a v několika zemích Evropské unie. Jejím generálním ředitelem je Martin Gillar, který nasbíral zkušenosti týkající se rozvoje nájemního a seniorského bydlení během zahraničních odborných stáží, konkrétně v Hongkongu, Lisabonu a Bruselu. Rovněž stojí za projektem ESG SeniorCARE SICAV, jehož primárním cílem je zajištění kvalitního a zároveň dostupného seniorského bydlení, tak aby si senioři mohli co nejvíce užít svůj podzim života.

Jak už název napovídá, projekt se řídí „ESG strategií“. ESG je mezinárodně uznávaný termín pro udržitelné investice, které splňují tzv. kritéria ESG – E (environment) pro životní prostředí, S (social) pro sociální aspekty a G (governance) pro způsob řízení společnosti. O tom, že to projekt myslí opravdu vážně, svědčí individuální zhodnocení potřeb každého zájemce o ubytování ze strany specialistů, kteří seniorům sestaví komplexní plán. Tento sestává například z možnosti využití programu sdíleného vaření, komunitního zahradničení, včelaření nebo spolujízdy. Dále mají senioři příležitost si prostřednictvím programu MemoryCARE zlepšovat kvalitu jejich paměti. Pokud jde o sport, k dispozici mají bazén, fitness, elektrokola i různé rehabilitační stroje. V rámci volnočasových aktivit jsou pro seniory připraveny koncertní večery, sezónní festivaly nebo zajímavé výlety. Veškeré popsané služby jsou poté hodnoceny profesionálním, centrálně řízeným systémem managementu kvality, který tyto služby hodnotí, přezkoumává a případně dále rozvíjí.

Právě s Martinem naše redakce v sídle společnosti Czech Home Capital natočila rozhovor, kde jsme se zaměřili na investice do nájemních domů pro seniory. Zda má investování do tohoto typu bydlení nějaká specifika, jaká je poptávka po tomto typu služby, jaký typ investorů ho zajímá nebo jakou částku plánuje vybrat v roce 2023, se dozvíte ve video rozhovoru.

Gillar_final from Roklen Holding a.s., CZ06083269 on Vimeo.

00:07  Má investování do nájemních domů pro seniory nějaká specifika oproti investicím do bydlení pro širokou populaci?

Určitě má. My jsme přišli s myšlenkou ESG SeniorCare SICAV z projektů standardního nájemního bydlení, kde jsme vytvořili konglomerát, který má v České republice 2000 jednotek pro standardní bydlení. Z tohoto spektra trhu jsme přešli ke specializovanému nájemnímu bydlení, a sice nájemnímu bydlení pro seniory – pro aktivní seniory. Dokážeme vytvořit prostředí, kde se každý bude cítit dobře. Kde každý bude cítit, že má své místo a že jenom pasivně nedožívá, ale dokáže aktivně přispívat k celkovému prostředí v kolektivu toho jednoho domu. To je specifikum, které my vidíme proti klasickému nájemnímu bydlení. U nás senior tráví čas převážně v našem komunitním domě. Kdežto ve standardním nájemním bydlení chodíte do práce a domů chodíte jen přespávat.

01:52  Jaká je poptávka po tomto typu služby?

Poptávka je veliká. Když jsme analyzovali různé cesty, kudy bychom se mohli vydat, zjistili jsme, že na trhu podobná služba neexistuje, a proto jsme ji vytvořili. Populace nám stárne a my cítíme, že aktivní senioři, kteří jsou naším primárním cílem, nemají moc možností v případě, že si vlastními silami nerealizují „podzim života“.

02:35  Které lokality jsou u nás nejatraktivnější pro nájemní domy pro seniory?

My se nezaměřujeme na konkrétní lokality. Samozřejmě, že trhem jsme přitahováni do větších aglomerací kolem větších nebo krajských měst. Ale nebráníme se ani samostatným projektům, které se nachází stranou, někde u lesa. Spoléháme na kvalitu našeho produktu, aby byl atraktivní pro aktivní seniory. Tak, aby senior nebyl donucen k tomu, že půjde bydlet k nám, ale aby si to vybral. V této souvislosti nabízíme čtrnáctidenní zkušební lhůtu, kdy senior přijde k nám do domu a vyzkouší si jednotku, ve které bude bydlet. Vyzkouší si kolektiv. Vyzkouší si život a teprve potom se rozhodne, jestli s námi chce dál pokračovat v životě, anebo jestli si bude řešit život nějak jinak.

03:45 Působíte i v Německu, které je známé vysokou mírou nájemního bydlení. V čem nám může být vzorem?

Německo má daleko větší a daleko delší tradici nájemního bydlení, než je tomu v České republice, a ta tradice je rozšířenější i v bydlení pro seniory. My se v Německu můžeme učit kvalitou služby. Mnoho specifik našeho produktu jsme se naučili právě tam, ať už jde o jednání směrem k zákazníkovi, vytváření dobrého prostředí směrem k našim klientům nebo o určitou trvalost toho vztahu.. Určitě necílíme na krátkodobé klienty nebo na krátkodobé ubytování.

04:42  Jakou částku plánujete vybrat do vašeho fondu ESG SeniorCARE SICAV?

Říkali jsme si, že za rok 2022 spíše představíme náš produkt a ten cíl budeme očekávat až do roku 2023. Přiznám se, že nás velmi pozitivně překvapily výsledky roku 2022, když jsme vybrali několik desítek milionů korun. V roce 2023 cílíme zhruba na sto milion korun.

05:39  Na jaký typ investorů se zaměřujete?

Náš fond se primárně zaměřuje na investory, kteří věří našemu produktu. Jsou to konzervativní investoři, kteří rozumí investování do nemovitostních fondů a kteří dokáží pochopit a ocenit kvalitu produktu, respektive služby, kterou nabízíme. Jsou to retailoví investoři. Jsou to i investoři, kteří jsou třeba ve věku blízkému seniorskému věku (protože jsme schopni nabídnout za určitou výši investice místo v některém z našich zařízení).

Zdroj: ESG SeniorCARE SICAV, Czech Home Capital

Newsletter