Důvěra investorů v ekonomiku Německa po půl roce slábne

Růst důvěry v německou ekonomiku se v dubnu zastavil – alespoň optikou investorů. Německým institutem ZEW zveřejňovaný index očekávání pro příštích šest měsíců se snížil na 53,3 bodu z březnových 54,8 bodu a zastavil tak sérii pěti růstových měsíců. Analytici v průzkumu Bloomberg předpovídali naopak mírný růst indikátoru na 55,3 bodu.

Odhady ekonomů naopak zásadním způsobem překonal druhý z dvojice indexů ZEW, hodnotící současný stav, který vzrostl na 70,2 bodu z březnových 55,1 bodu, při očekávání hodnoty 56,5 bodu. Rozevřené nůžky mezi oběma ukazateli naznačují, že kondice největší evropské ekonomiky je velmi slušná, očekávání pro další půlrok jsou ale umírněná.

„Německá ekonomika je v dobré kondici. Stabilní trh práce a rostoucí mzdy posilují důvěru i spotřebu. Současná slabost světové ekonomiky nicméně oslabuje vyhlídky pro export i další zlepšení hospodářské situace Německa,“ uvedl prezident ZEW, profesor Clemens Fuest.

Euro po datech nijak nemění svůj dnešní ztrátový směr a vůči dolaru obchoduje nadále poblíž 1,067 EURUSD. Evropské akciové trhy si pak dopoledne připsané zisky ponechávají jen zčásti, německý DAX zhruba z poloviny a roste o 0,6 %.

Bundesbanka: Ekonomiku Německa bude dál podporovat silná spotřeba

Svá očekávání pro německou ekonomiku minulý týden vylepšily přední expertní instituty. Podle centrální banky Bundesbank je tempo hospodářského růstu nyní o něco pomalejší než poslední mezičtvrtletní nárůst ve 4Q (0,7 procenta), bude ho ale držet silná soukromá spotřeba.

ZEW sestavuje index také pro celý region eurozóny. Zde optimismus finančního trhu mírně posílil a adekvátní index očekávání se zvýšil z 62,4 na 64,8 bodu.

Ekonomové čekají silnější německý motor. Varují před bublinami

Newsletter