Důvěra německých podnikatelů v ekonomiku dostává zabrat. ZEW viní politické konflikty

Německá ekonomika se očima tamních podnikatelů výrazně zhoršuje. Sledovaný index ZEW v srpnu padá na 8,6 b. z červencových 27,1 bodu (dlouhodobý průměr je 24,6 b.). Jedná se o osmý propad v řadě a to na nejnižší úroveň od prosince 2012. Rozsah meziměsíčního poklesu o 18,5 bodu je zároveň největší od června 2012, uvedl ZEW.

Ekonomové v průzkumu Bloomberg očekávali pro tento měsíc mírnější pokles sentimentu, resp. snížení indexu na 17 bodů. Další zhoršení sentimentu je dle institutu ZEW pravděpodobně důsledkem pokračujících geopolitických konfliktů a naznačuje, že výkon největší evropské ekonomiky bude slabší oproti původním očekáváním.

Slabší růst ekonomiky, než se čekalo

„Především poslední čísla týkající se průmyslu a nových zakázek poukazují na výrazný pokles investičních aktivit ze strany německých firem na pozadí nejistých vyhlídek prodejů. S ohledem na fakt, že oživení v eurozóně nenabírá na tempu, je zřejmé, že růst německé ekonomiky bude letos slabší, než se očekávalo,“ uvedl institut.

Slabší růst německého průmyslu potvrzuje obavy z dosahu sankcí

Konflikt Rusko-Ukrajina prudce sráží zakázky německých firem

Ukazatel sestavovaný mannheimským institutem vyjadřuje očekávání německých investorů pro vývoj v ekonomice pro následujících šest měsíců. Již osm měsíců trvající pokles sentimentu odborníků následuje po prosincovém dosažení sedmiletého vrcholu 62 bodů.

Výrazné zhoršení v srpnu zaznamenal také subindex hodnocení současných podmínek, který se snížil na 44,3 b. z 61,8 b. v červenci.

Zásadně propadl také ZEW index pro eurozónu jako celek, který za srpen klesl o 24,4 bodu na 23,7 bodu, a hodnocení současných ekonomických podmínek v měnovém celku se zhoršilo o 2,3 bodu na -33,8 b.

Vývoj na evropských trzích, které dnes od rána slábnou, zveřejněný index ZEW nijak zásadně nevychýlil. Německý akciový index DAX mírně ztrácí 0,4 až 0,5 %.

Newsletter