Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku slábne, podnikatelé jí věří víc

Spotřebitelská důvěra v tuzemskou ekonomiku v srpnu klesá na -4,3 b. z -2,3 b., zatímco v průmyslu, stavebnictví i službách roste. Pokles důvěry zaznamenalo dále odvětví obchodu. Celková důvěra v domácí ekonomiku se tak v srpnu nepatrně zvýšila a to o 0,4 b. na 8 bodů.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 1 bod. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví a ve vybraných odvětvích služeb, v průmyslu nepatrně vzrostla a v obchodě se snížila. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně snížil o 2 body. Ve srovnání s hodnotami v srpnu 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily, ale obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se po setrvalejším poklesu zvýšily. V porovnání s červencem se úmysl spořit nezměnil. Obavy respondentů z růstu cen se v meziměsíčním srovnání téměř nezměnily.

Newsletter