Důvěra spotřebitelů ve Spojených státech klesá na 4měsíční dno

Respektovaný index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan a Reuters v červenci klesl nejníž za poslední čtyři měsíce. Místo očekávaného růstu na 83 bodů se index úrovní 81,3 bodu propadl za červnovou hodnotu 82,5 b. Index je sledován jako nápověda budoucího vývoje spotřebitelských výdajů.

„Za nejvýraznější aspekt trendu ve spotřebitelské důvěře považujeme její stabilitu oběma směry, tedy směrem poklesu i růstu, při velmi negativním HDP a naopak velmi pozitivních datech o zaměstnanosti,“ poznamenal šéf průzkumu Richard Curtin. „To je důležitou podporou pevnosti spotřebitelských výdajů, ale naopak nedává dost síly k jejich výraznějšímu růstu (nad 2,5 procenta),“ dodal.

Pohled na sentiment spotřebitele v současném období se řečí indexu mírně zlepšil (97,1 z 96,6 bodu), subindex očekávání se ale naopak zhoršil a to třetím měsícem v řadě (71,1 z 73,5 b.).

Směrem nahoru zamířilo očekávaní spotřebitelů pro vývoj inflace – novou je hodnota 3,3 % proti dosavadním 3,1 procenta na ročním horizontu. 10letý horizont naopak vykázal pokles výhledu k 2,6 z 2,9 procenta. „Dlouhodobá inflační očekávání byla za poslední čtvrtinu století níže pouze v roce 2009,“ poznamenal Curtis.

Newsletter