Evropské i americké výnosy klesají. Euro po včerejším zpevnění nad 1,0900 EURUSD zisky smazalo. Obchoduje se pod 1,0850 EURUSD. Koruna se drží stabilně nad 23,80 za euro.

Dva z pěti Němců si přejí rezignaci Merkelové

„Milá Angelo, situace je dramatická…“ píšou v dopise Bavoři, kterým oficiálně žádají kancléřku Angelu Merkelovou o ochranu hranic Německa a o rychlé řešení uprchlické krize. V opačném případě bavorský zemský premiér Horst Seehofer hrozí ústavní žalobou. Aktuální průzkum ukázal, že dvě pětiny Němců si přejí rezignaci Merkelové.

Podle průzkumu společnosti Forsa pro televizi RTL je také 62 procent dotázaných přesvědčeno, že problém s běženci nedokáže vyřešit žádná z politických stran v Německu. V názoru na odstoupení Merkelové je německá společnost rozdělená. Pro 45 procent Němců není k odchodu Merkelové důvod.

Pokud by Němci měli možnost přímo volit kancléře, nejúspěšnější by stále byla Merkelová, kterou by podpořilo 43 procent lidí. Na druhém místě skončil s 27 procenty vicekancléř a předseda sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel.

Seehofer řekl, že setrvání na současné uprchlické politice může vést až k odvolání kancléřky. Merkelová se k dopisu dosud podle agentury DPA nevyjádřila. Prohlásila ale, že na dopisy se odpovídá, a ne se o nich veřejně diskutuje.

 

Bavorský premiér Seehofer hrozí odvoláním Merkelové. Bavorům vadí imigrační politika. „Ten okamžik ještě nenadešel, ale…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 26. leden 2016

 

„Vážená paní spolková kancléřko, milá Angelo, aktuální situace uprchlické krize je dramatická,“ začíná šestistránkový dopis, který Seehofer poslal v úterý do Berlína. V úvodu připomíná, že loni překročilo hranice mezi Rakouskem a Bavorskem přes milion žadatelů o azyl a že o většinu z nich se musela spolková země postarat. „Proud uprchlíků ale neustává. Od začátku roku zemská i spolková policie zaznamenává 1100 až 3400 osob denně,“ dodal premiér.

Bavorský list dále upozorňuje na to, že spolková vláda má ústavní povinnost omezit masový a nekontrolovaný příval běženců a že nynější azylová politika je v rozporu s pravidly Evropské unie. To Mnichov dokládá přiloženým posudkem někdejšího ústavního soudce Uda Di Fabia.

Seehofer se rovněž zmiňuje o nutnosti zavést roční kvóty na počet běženců, které je schopné Německo přijmout. Opět tak uvedl hranici 200 tisíc lidí, o které v minulých týdnech opakovaně hovořil. Uvedl také, že žádost o přijetí v Německu musí běženci podávat ne na německých hranicích, ale v těch zemích, kde poprvé o ochranu požádali.

V závěru Mnichov varuje, že pokud nebudou tato naléhavá opatření bezodkladně zavedena, vyhrazuje si Bavorsko právo obrátit se s žalobou na ústavní soud. „Věříme ale, že spolková vláda již bude své kompetence používat tak, aby jednala v zájmu spolkových zemí,“ uzavřel dopis Seehofer.

Německo musí uzavřít hranice, volá kvůli uprchlíkům Bavorsko

Newsletter