Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Dvojí metr aneb Turecké zvýšení sazeb fiskální politikou

Zdroj: Depositphotos

Turecká vláda tento týden oznámila plán opatření zahrnující výrazné zvýšení minimální mzdy, podporu měnového zajištění exportérů, a především vytvoření nového depozitního instrumentu ochráněného proti oslabení turecké liry.

Nový typ vkladu denominovaného v lirách nabízí ochranu v podobě kompenzace ztráty vkladatelů, pokud oslabení kurzu turecké měny překročí úrokové sazby nabízené bankami. Jestliže na takovou situaci dojde, střadatel by měl od vlády získat kompenzaci. Cílem je udržet Turky v lirách a naopak snížit poptávku po zahraničních měnách, jako je dolar, euro či libra.

V podstatě tak vznikne prostředí dvou úrokových sazeb. Jestliže se vkladatelé rozhodnou pro nový instrument, získají tím na konci vkladu jistinu + úrok + kompenzaci, budou-li splněny podmínky spojené s oslabením kurzu. Tento instrument je však určen pouze retailu, ostatní mají smůlu. To znamená, že retail, který se programu nezúčastní, a neretail využívající depozita získá na konci jistinu + úrok. Toť vše.

Nový instrument bude mít splatnost tři, šest a dvanáct měsíců, přičemž pokud střadatel prostředky vybere před splatností, nebude mít nárok na kompenzaci. Z čeho vše vláda zaplatí, nebylo uvedeno. Bude to z daní? Z emise nových dluhopisů využívající fiskální prostor, který Turecko má? Nebo se dokonce rozjedou helicopter money? Poslední zmiňovaná možnost může člověka napadnout při čtení vyjádření turecké centrální banky. Ta se rozhodla program podpořit, mimo jiné formou úhrady kompenzace, dojde-li na splnění podmínek (více v odkazu). Podle tureckého finančního Twitteru by mělo sice jít pouze o jednorázovou úhradu, podstatu to ale nemění.

Lira v návaznosti na nové opatření posílila, a to nejvíce od začátku 80. let. Otázky zůstávají. Je dolarizace turecké ekonomiky opravdu tou hlavní silou, která stála za předchozím oslabením kurzu? Vyřeší to problém inflace, zejména když víme, že by úrokové sazby mohly být ještě dál sníženy? Co když dojde k odlivu kapitálu ze země a lira začne opět významně oslabovat? Zhorší Turecko svou fiskální pozici, nebo půjde do extrému a zavede kapitálové kontroly?

Shrneme-li celou situaci, kurzu liry nové opatření možná dodá na čas nějakou stabilitu. K myšlence vyřešení problémů turecké ekonomiky jsem však skeptický. Naopak si myslím, že za jistých podmínek půjde o další možný proinflační faktor…

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TCMB

Newsletter