Ebola jako investiční příležitost

Možná pár lidí by před měsícem napadlo investovat do společností vyrábějících produkty pro boj se smrtícím virem ebola. Nyní však jeden online broker dal dohromady investiční produkt, který se zaměřuje na tyto akcie.

V úterý firma Motif Investing, založená bývalým výkonným ředitelem Microsoftu Hardeepem Waliou, zpřístupnila investorům koš akcií nazvaný „boj s ebolou.“ Tento online broker provozuje tradingovou platformu na základě určitého konceptu, kde si investoři kupují podíl těchto tematických košů a souborů akcií.

Motiv investic nazvaný „boj s Ebolou“, respektive výběr akcií doporučovaných v souvislosti s bojem proti této nemoci (ve fotogalerii k článku), byl vytvořen minulý týden. Mnoho z akcií, jež prudce vzrostly se zprávami o rozšíření viru, dosáhlo svého vrcholu na konci minulého týdne, ale momentálně zažívá propad kvůli „nedostatku“ nových hlášených případů v USA.

Podle zakladatele Motif Investing poptávka klientů po vytvoření tohoto motivu investice v období eboly za uplynulý měsíc prudce vzrostla. „Původně jsme nechtěli tento motiv spustit, protože nám to připadalo neetické.“ Rozmyslel si to, až když dostal nápad věnovat veškerý příjem, který bude plynout z tohoto koše, na Lékaře bez hranic. Tato organizace již ztratila několik lékařů, kteří pracovali s pacienty, infikovanými virem.

Podle webu MarketWatch v poslední době smýšlelo velice optimisticky ohledně akcií spojených s ebolou až 35 procent čtenářů. Naopak asi 16 procent dotázaných čtenářů si myslí, že jsou tyto akcie nadhodnocené a měly by být obchodovány pouze skrze spekulaci na pokles.

Potenciál pro investice do léku nebo vakcíny se nezmenšil a nedostatek vakcíny by se mohl stát žhavým politickým tématem během nadcházejících voleb v USA. 

Newsletter