ECB drží sazby na minimu, stupňuje přípravy nákupů aktiv

(Doplněno 15:15) Rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení sazeb dnes překvapení nepřineslo. ECB dle očekávání potvrdila klíčovou sazbu na historickém minimu 0,15 % a depozitní sazba na -0,1 %. 

Draghi s v rámci následného projevu na tiskové konferenci dle očekávání dotkl vlivu protiruských sankcí, které začínají ochromovat hospodářské oživení v Evropě. ECB podle něj dopad geopolitických rizik bedlivě sleduje. Dopad protiruských sankcí a odvetných opatření Moskvy lze velmi těžko zhodnotit, na ekonomiku eurozóny ale dolehnou, řekl šéf ECB.

Dopad sankcí a ruských odvetných akci zdaleka není pro zahraniční obchod potažmo hospodářské oživení eurozóny bezvýznamný a již se začíná projevovat ve zveřejňovaných makrodatech z německé ekonomiky, tahouna regionu. Nastartovat oživení se nedaří ve Francii a italská ekonomika je zpět v recesi.

Rizika pro ekonomický výhled jsou nadále na spodní straně, řekl Draghi. Míra inflace zůstane v následujících měsících slabá a poté se začne pozvolna zvyšovat. Šéf ECB zopakoval, že sazby zůstanou na minimu po dostatečně dlouhou dobu. Měnový výbor jednohlasně souhlasí s využitím nekonvenčních opatření k uvolnění podmínek a ECB zintenzivnila přípravy na spuštění nákupů aktivy krytých cenných papírů (ABS). Stimulační účinek ve formě úvěrové expanze má mít spuštění programu TLTRO, jehož objem by se měl pohybovat mezi 450 a 850 mld. EUR

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Minus jeden faktor pro ECB? Výrobní ceny v eurozóně se vrátily k růstu

Cenová hladina v eurozóně zůstává nečekaně nízko. Červencová meziroční míra inflace dle bleskového odhadu Eurostatu klesla na 0,4 %, zatímco ekonomové očekávali udržení červnového tempa růstu cen o 0,5 %. Míra inflace je tak blízko 5letého minima, naposledy byla takto nízko v říjnu 2009.

Červenec je desátým měsícem v řadě, kdy míra inflace setrvává pod 1% hladinou, což je polovina inflačního cíle Evropské centrální banky. ECB začátkem června ve snaze odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty. Centrální banka přistoupila i k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky, která zahrnují nabídku velmi levných půjček pro komerční banky.

Newsletter