ECB poslala bankám druhý balík úvěrů. Zájem nijak valný

(Aktualizováno 12:00) Zájem komerčních bank zemí eurozóny o podpůrné levné úvěry poskytované Evropskou centrální bankou vzrostl. ECB dnes oznámila, že v rámci druhého kola aukce TLTRO dodá do bankovního sektoru půjčky v celkovém objemu 130 miliard eur. Zájem o čtyřleté výhodné úvěry ukázalo 306 bankovních institucí.

Poptávka ve druhém kole TLTRO zhruba odpovídá spíše spodní hranici očekávání analytiků, jejichž odhady v průzkumu Bloomberg spadaly do rozpětí 90 až 250 miliard eur (medián 148 mld. EUR). Zájem je vyšší oproti prvnímu, zářijovému kolu, v němž ECB posílila svou rozvahu o nečekaně nízkou částku zhruba 83 miliard eur. V souhrnu obou kol ECB dodala bankám zhruba 212 mld. eur, tedy jen zhruba polovinu z 400 mld. eur, které ECB za tímto účelem vyčlenila. Do roku 2016 má proběhnout šest dalších kol TLTRO.

Špatná zpráva pro ECB, dobrá pro fandy QE…

Záměrem poskytování dlouhodobých nízkoúročených úvěrů (0,15 %) bankám je podpořit jejich úvěrovou aktivitu do reálné ekonomiky a zvýšit inflaci. Spolu s TLTRO, ECB dále nakupuje aktivy kryté cenné papíry a jištěné dluhopisy. Mnozí analytici předpovídají, že spuštěnými programy ECB nedosáhne kýženého cíle podpory ekonomiky, resp. posílení své bilance o 1 bilion eur, resp. na úroveň roku 2012, a nakonec dojde k využití nejsilnější zbraně, tedy nákupům vládních dluhopisů (QE) v americkém stylu. Šéf ECB Draghi uvedl, že během prvních čtvrtletí by centrální banka měla být schopna zhodnotit efekt dosud spuštěných opatření a následně o QE rozhodnout.

Kritici TLTRO mimo jiné upozorňují, že druhé kolo opatření může bankám posloužit k získání prostředků na splacení úvěrů poskytnutých ECB bankám na přelomu 2011 a 2012, které dosáhnou splatnosti během následujících dvou měsíců, a program se tak mine reálným účinkem.

Oznámení výsledku operace TLTRO2 přineslo výkyv na trzích. Evropské akcie získaly krátkodobý růstový impuls, DAX navýšil zisk na 0,6 %, který ovšem vzápětí zkorigoval. Eurodolar předvedl krátký výkyv níž na 1,2414 a vrátil se zpět nad 1,2440 EURUSD.

Newsletter