ECB: Růst eurozóny za celý rok nedosáhne na procento

Evropská centrální banka očekává, že ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí vrátí k mírnému růstu. Za celý rok ale nedokáže stoupnout o celé procento. V Miláně po schůzce ministrů financí Evropské unie to prohlásil viceprezident banky Vítor Constancio. Ekonomický růst v 18 zemích sdílejících euro se ve druhém čtvrtletí přitom zastavil.

„Očekáváme, že po zadrhnutí ve druhém čtvrtletí nastane ve třetím čtvrtletí růst, ale za celý rok bude růst pod jedním procentem, což je velmi málo,“ sdělil podle agentury Reuters Constancio v Miláně.

Růst eurozóny se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zastavil; podkopal ho zejména pokles německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii. Měnová unie se kromě toho potýká s dlouhodobě nízkou mírou inflace. V srpnu se spotřebitelské ceny v zemích s eurem meziročně zvýšily o 0,3 procenta a stály za nečekaným zvýšením úrokových sazeb a za plánem podpořit ekonomiku nákupy cenných papírů, které ECB oznámila tento měsíc. Pomalý růst cen může vyvolávat obavy z deflace, tedy poklesu cenové hladiny. Člen bankovní rady ECB Jens Weidmann v Miláně řekl, že ECB výrazné nebezpečí deflační spirály v eurozóně nepozoruje.

Ministři financí osmadvacítky dnes hledali způsoby, jak do ekonomiky dostat další peníze, a přitom se víc nezadlužit. Evropskou komisi a Evropskou investiční banku přitom podle italského ministra financí pověřili sepsáním seznamu investičních projektů s „konkrétními opatřeními“. Podrobnosti o projektech podle Reuters nezazněly. Pokud jde o jejich financování, na stole byly čtyři návrhy. Ty zahrnují nové finanční nástroje pro firmy a návrh na podporu soukromých investic. Polsko navrhuje společný fond EU se 700 miliardami eur a nadcházející šéf komise Jean-Claude Juncker volá po programu investic v objemu 300 miliard eur.

Dalším nástrojem by byl zmíněný plán ECB odkupovat zajištěné cenné papíry, napsal Reuters. Šéf ECB Mario Draghi už v pátek slíbil, že tento program bude „velký“. Opět ale zdůraznil, že slábnoucí ekonomiku eurozóny mohou oživit pouze strukturální reformy vlád členských zemí.

Eurogroup slíbila ECB fiskální reformy. Potížistu Francii neřešila

Draghi a spol. rozjíždí rizikový podnik

„Potřebujeme správný mix veřejných a sourkomých peněz,“ prohlásil francouzský ministr financí Michel Sapin.

Komise a Evropská investiční banka mají zprávu představit v prosinci. Předběžný dokument by se ale mohl objevit na příštím setkání ministrů financí EU 14. října v Lucembursku, uvedl podle agentury AFP Sapinův italský protějšek Pier Carlo Padoan.

Newsletter