ECB varuje: Někdo vynáší informace

Jak se zdá, tak ve Spojených státech někdo vynáší informace. Upozornila na to sama Evropská centrální banka, která ve své studii oznámila výrazný a podezřelý pohyb na amerických akciích a futures. Ten byl pozorovaný těsně před zveřejněním důležitých ekonomických dat, a to čistě „náhodou“ v tom samém směru, ve kterém se po reportu vydaly i samy trhy.

Podle autorů studie – Alexandra Kurova, Alessia Sancetta, George Strassera a Markéty Halové Wolfe – existuje statistická evidence, že velké množství amerických dat se pravděpodobně dostává „ven“ ještě dříve, než přijde čas jejich oficiálního zveřejnění. To pak s sebou ve výsledku vyvolává i předčasné pohyby trhů.

„Narazili jsme na důkazy o podstatném množství insider obchodů týkajících se akciového indexu a futures státních dluhopisů, a to v případě 7 z 21 makroekonomických oznámení, jejichž výsledek má vliv na vývoj trhů. Zhruba 30 minut před časem zveřejnění se ceny vydaly přesně tím samým směrem, který následoval po oficiálním odhalení sledovaných fundamentů,“ přepisuje server Business Insider slova studie. „Z hlediska čísel představoval tento vývoj 49% podíl na celkovém pohybu u indexu S&P 500 a 39% podíl u futures 10letých amerických státních dluhopisů. Odhadovaná velikosti zisků insiderů tak výrazně podtrhla ekonomický význam všech těchto pohybů, resp. samotných výsledků.“

Možný insider trading byl pozorován v případě dat o americké spotřebitelské důvěře, u prodejů existujících domů a předběžného odhadu HDP, dále pak u průmyslové produkci, indexu ISM sektoru průmyslu a služeb a v neposlední řadě i u čekajících prodejů domů.

Výkyvy u těchto indikátorů mohou být podle ECB spojeny buďto s předčasným únikem informací či případně s velice přesnými očekáváními, která jsou založena na vlastním sběru dat a přepracováním veřejných informací (neboli někteří analytici mají lepší odhady než většina agentur).

Na to, aby se ECB dopídila toho, kde je skutečná pravda, už asi nedojde. Co je však jasné (ať jde o první, či druhou možnost), je fakt, že v poslední době je naprostá většina pohybů, a tedy i zisků, je vytvořena těsně před oficiálním zveřejněním vybraných amerických dat.

Newsletter