ECB začne nakupovat v polovině října, nejméně na dva roky

(Aktualizováno 15:21) Evropská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala sazby na nezměněné úrovni. Klíčová hlavní refinanční sazba zůstává na úrovni 0,05 %, depozitní facilita na záporných 0,2 % a krajní zápůjční sazba na úrovni 0,3 procenta. Celkově sazby zůstávají na rekordním minimu.

Klíčové přináší až tisková konference prezidenta ECB Maria Draghiho od 14:30 hodin. Draghi oznámil, že ECB spustí program odkupů ABS „ve 4Q letošního roku“ a krytých dluhopisů v polovině října a detaily budou oznámeny samostatně od 15:30. Odkupy ABS se mají soustředit na země s ratingem pod „BBB-„. Programy dle Draghiho potrvají nejméně dva roky. ECB jimi chce podporovat „specifické segmenty trhu“. Odkupy ABS a krytých dluhopisů mají dosáhnout objemu až jednoho bilionu eur, jinými slovy „významně navýší bilanci ECB“.Eurodolar průběhu komentářů k odkupu aktiv postupuje výš až na aktuálních 1,2675 EURUSD.

Včera si polepšily řecké dluhové papíry na spekulaci, že ECB dnes uvolní požadavky na kvalitu jí přijímaných cenných papírů, což umožní další nákupy řeckých dluhopisů. Dle zprávy FT má krok směřovat k nákupu řeckých a kyperských ABS.

Program odkupů ABS a krytých dluhopisů je součástí širšího plánu stimulačních opatření, oznámeného v červnu. ECB již uskutečnila první kolo tendrů na dodávku čtyřleté likvidity bankám v rámci takzvaného TLTRO, které má vést k posílení toku úvěrů do ekonomiky eurozóny.

Newsletter