EIA: Očekávaný růst cen ropy může brzdit dohoda s Íránem

Předpokládaný růst cen ropy v příštím roce by mohla omezit chystaná dohoda o íránském jaderném programu, která by odstranila sankce uvalené na íránský ropný průmysl. Uvedl to dnes Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky. Předpověděl rovněž, že ceny benzinu ve Spojených státech budou letos v hlavní motoristické sezoně téměř o třetinu nižší než před rokem. 

Průměrná cena benzinu v období od dubna do září, kdy Američané nejvíce cestují automobilem, bude podle EIA činit 2,45 dolaru za galon (zhruba 16,4 Kč za litr). To představuje meziroční pokles o 32 procent a nejnižší úroveň od roku 2009, napsala agentura AP. 

Celoroční průměrná cena benzinu by podle EIA měla letos klesnout na 2,40 dolaru za galon z loňských 3,36 dolaru za galon. Nízké ceny benzinu jsou důsledkem prudkého poklesu světových cen ropy, za kterým stojí převis nabídky nad poptávkou. Příčinou vysokých dodávek na trh je z velké části rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. 

Naděje umírá poslední. Velcí hráči stále sází na ropu

EIA dnes sice snížil odhad letošního růstu těžby ropy v USA na 550.000 barelů denně z dříve předpokládaných 700.000 barelů denně, ale potvrdil své březnové odhady cen ropy. Podle těch by měla průměrná cena severomořské ropy Brent v letošním roce činit 59 dolarů a napřesrok 75 dolarů. Úřad nicméně podle agentury Reuters upozornil, že odhad ceny pro příští rok by se mohl snížit o pět až 15 dolarů v případě, že budou zrušeny sankce uvalené na íránský ropný průmysl. 

Světové mocnosti minulý týden dosáhly s Íránem rámcového ujednání, na jehož základě by měla být do konce června připravena konečná dohoda o íránském jaderném programu. Cílem dohody je zajistit, že íránský jaderný program nebude moci být zneužit k výrobě jaderné bomby. Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí.

„Zrušení sankcí vůči Íránu v případě dokončení komplexní jaderné dohody by mělo výrazně změnit prognózu pro ropné dodávky, poptávku a ceny,“ uvedl EIA. Dodal, že Írán by podle odhadů mohl do konce příštího roku zvýšit těžbu ropy o minimálně 700.000 barelů denně.

Goldman Sachs o ropě: USA by se měly zvolnit, ne OPEC

Newsletter