EIA: Růst těžby ropy v USA prudce zpomalí

Růst těžby ropy ve Spojených státech v příštím roce prudce zpomalí a jeho tempo bude nejslabší od roku 2011. Důvodem je pokles cen ropy, který brzdí rozmach těžby z břidlicových hornin. Vyplývá to z nejnovějších prognóz Úřadu pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky.

 EIA předpověděl, že těžba ropy v USA příští rok stoupne pouze o 200.000 barelů denně na 9,5 milionu barelů denně. V letošním roce přitom počítá s nárůstem o 720.000 barelů denně na 9,3 milionu barelů denně, napsala agentura Reuters.

Ropa WTI pod 45 dolary. Cena začíná brzdit americkou produkci

Za rozmachem produkce ropy ve Spojených státech v posledních letech stála technologie zvaná hydraulické frakování. Ta se používá k těžbě z břidlicových hornin, je však nákladnější než běžné těžební postupy.

Vysoké dodávky ze Spojených států výrazně přispěly k prudkému zlevnění ropy a staly se trnem v oku pro Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Od loňského června se ceny ropy na světových trzích kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily zhruba o 60 procent.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně významných členů OPEC o snížení těžebního limitu kartelu, které mohlo ceny podpořit. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst produkce ropy z břidlicových hornin v USA.

Ropa u 6letých minim. Týden přinese zhoršení výhledů?

Newsletter