Ekonom: Americká deregulace a snížení daní povede k recesi

Neschopnost amerických politiků prosadit daňovou reformu v kratším čase podle ekonoma Adama Posena prodlužuje současný ekonomický cyklus americké ekonomiky. Dle jeho slov povede deregulace k následnému růstu domácího produktu, ale později uvrhne největší hospodářství světa do recese. Sdělil to v rozhovoru pro americkou televizi CNBC.

Americký ekonom Adam Posen, který je absolventem Harvardovy univerzity, věří, že se blíží recese. Současný prezident Petersonova institutu mezinárodní ekonomie už v březnu pro CNBC uvedl, že americká ekonomika je na cestě k recesi do dvou let. Důvodem podle něj bude velký stimul po slibovaném snížení daňových sazeb.

Minulý týden sice Trump představil podobu daňové reformy (sloučení stávajících daňových sazeb pro fyzické osoby ze sedmi do tří, a to o velikosti 12,25 a 35 procent, v případě firem má dojít na osekání sazby z 35 na 20 procent), na druhou stranu ale stále není zcela jasné, zda se mu ji nakonec podaří protlačit. 

Dobrá zpráva? Trumpova velkolepá daňová reforma je prý připravena

„Zaprvé, jsem se, jako mnoho lidí, spletl s načasováním daňových změn. Nevěřil jsem tomu, že by Trumpově kabinetu mohlo tak dlouho trvat, než se jim v Kongresu podaří schválit rozpočet. Také jsem nevěřil tomu, že by promrhali všechen čas na návrhy zdravotní reformy,“ uvedl ekonom pro CNBC.

Posen byl v polovině 90. let zaměstnaný v newyorské pobočce Fedu  a má tedy zkušenosti i z prostředí centrálního bankovnictví. Jeho názor spočívá v tom, že hospodářský stimul je na cestě v podobě snížené korporátní daně, nicméně bude v platnosti o rok později, než původně sám čekal. „To posunulo i datum, ve kterém bude muset Fed výrazně zvýšit sazby,“ dodal.

Buffett: Shortovat americké akcie je hra, ve které lze jen prohrát

Jeho předpověď je taková, že daňové škrty a deregulace povedou k nastartování tzv. „boom-bust“ cyklu, neboli k růstu a následně ke splasknutí americké ekonomiky současně s tím, kdy bude Federální rezervní systém utahovat měnovou politiku, aby ukočíroval úvěrový boom.

Přestože republikáni zatím neuspěli s prosazením většiny navrhované legislativy a strana je názorově rozdělená, americký ekonom věří, že daňová reforma prosazena bude. Jeho argumentem je to, že budou chtít jedno důležité politické vítězství před dalšími volbami do Kongresu. Podle Posenových slov nemohou jít do voleb, aniž by prosadili alespoň jednu část programu.

Newsletter