Ekonometricky dokázáno. Televize zhoršuje náš sexuální život

Už jste někdy slyšeli, že televize v domácnosti způsobuje menší aktivitu v sexuálním životě? Podle výzkumu z University of Delaware je ona pověst pravdou. Průměrný Američan stráví asi pětinu dne se zapnutou televizí, ale pouze méně než 0,5 procenta svého života sexem. Lidé, kteří nevlastní televizi, mají sex častěji, a to je dělá také šťastnějšími. 

Tento předpoklad testovali Nicholas Wilson a Adrienna Lucasová v 80 zemích na vzorku čtyřech milionů respondentů. Data byla sesbírána naposledy v roce 2010 a dle ekonometrického výzkumu ukazují korelaci mezi vlastnictvím televize a menší intimní aktivitou s partnerem.

Výsledek výzkumu je tak v souladu například s prohlášením indického ministerstva zdravotnictví z roku 2009. To na adresu rychlého populačního růstu totiž uvedlo, že 80 procent růstu populace se v Indii může snížit vlastnictvím televize v domácnosti, citoval vyjádření server Daily Mail.

Televize jako substitut?

Podle autorů Wilsona a Lucasové jsou sex a sledování televize, jako volnočasové aktivity, vzájemnými substituty. V předpokladu jejich studie stálo, že „pokud je frekvence intimního styku vysoce citlivá na vlastnictví televize v domácnosti, naznačuje to, že jsou lidé ochotni vyměnit lidskou společnost za elektronické médium“. V závěru výzkumu stojí, že páry, které nevlastní televizi, mají za život o 6 procent více sexuální aktivity než ti, co ji mají. Autoři označili toto číslo za „statisticky významné“.

Lidé jsou díky sexu šťastnější

A výsledný efekt na náš život? Zaprvé, zejména ve vyspělých zemích Evropy, Ameriky i Asie existuje problém s malou porodností. Nebylo by tak možná na škodu, kdyby se trend vlastnictví televize v domácnosti přeci jen začal snižovat.

Optimální pracovní týden? 39 hodin, delší vede k nemocem a hlouposti

Zadruhé, existuje „silně pozitivní“ efekt frekvence sexuální aktivity na štěstí lidí. Častější styk nás také psychologicky více sbližuje s partnerem či partnerkou, uvedl Daily Mail. Zatřetí, je sex také fyzickou aktivitou, která nám pomáhá si protáhnout naše svaly včetně toho nejdůležitějšího – srdce.

Pokud přijde řeč na pocit štěstí ze sledování televize, tam už výzkumy nehovoří příliš pozitivně, nýbrž smíšeně. Lidé, kteří jsou více nešťastní, se dívají na televizi více, ale údajně jim to příliš nepomáhá tento pocit zvrátit – jedná se spíše o jakousi formu rozptýlení.

„Velkým strašákem pro sexuální život je v současnosti extrémní online konektivita (např. stálé kontrolování našich telefonů). Když před lety končilo vysílání televize v 22:30, nebylo poté v podstatě co dělat,” uvedl pro server Market Watch statistik z Cambridge University David Spiegelhalter.

Bezos, Willis? Holohlaví muži jsou úspěšnější, inteligentnější, mužnější

Newsletter