Ekonomické perly v českých médiích: Minimální mzda

Nepravidelná rubrika, kde rozebíráme ekonomické komentáře s cílem ukázat, že výroky expertů občas odporují ekonomickým a logickým zákonitostem nebo jsou informačně prázdné. Tentokrát jsme se zaměřili na téma minimální mzdy.

K datu 19. června vyšel na serveru eurozprávy.cz článek k novému programu ČSSD a obsahoval i následný komentář experta Štěpána Křečka.

“…Růst minimální mzdy lze administrativně nařídit, a proto neexistují technické překážky pro tento krok. Jinou otázkou je, jaké by to přineslo dopady do hospodářství. Při takto výrazném navýšení minimální mzdy, lze očekávat propouštění méně kvalifikovaných osob. Ekonomika se však nachází v dobré situaci, a tak by bylo možné vytvářet nová pracovní místa, která pojmou propuštěné osoby,” uvedl pro EuroZprávy.cz ekonom z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze Štěpán Křeček.

Pan Křeček tedy říká, že dnes existuje nějaké rozdělení dvojic zaměstnanec a pracovní místo. Pokud dojde ke zvýšení minimální mzdy, pak se některé z těchto dvojic rozpadnou, protože méně kvalifikované osoby budou propuštěny. To prý ovšem nevadí, protože se objeví nová firma, kde produktivita práce tohoto zaměstnance bude vyšší a na svoji (nově zvýšenou) minimální mzdu si vydělá. Tedy zatím to zní, že zvýšení minimální mzdy zvýší efektivnost trhu práce a spojí zaměstnance s pracovním místem s vyšší produktivitou.

Pak ale vzniká otázka, proč se tomu nestane hned teď bez nutnosti zvýšení minimální mzdy? Pokud jsou na vinně nedokonalosti trhu práce, tak buďme rádi, protože nám experti zrovna vysvětlili, že zvýšení minimální mzdy zvedne efektivnost fungování trhu práce. Dokonce to zní tak, že bez zvýšení minimální mzdy, tj. bez zásahu státu trhy fungují méně efektivně. Zvláštní názor od experta, který kandidoval za pravicovou stranu. 

Newsletter